Türkiye'de izlenen faiz politikalarının bankacılık kesimi üzerine etkisi
- Tez No: 43097
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İSLATİNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Faiz bir ekonomide hem para arz ve talebini hemde sermaye arz ve talebini dengeleyen önemli bir değişkendir, özellikle 1980Tı yılların başından itibaren enflasyonla mücadele konusunda faiz ülkemizde önemi hergün artan bir politika aracı durumuna gelmiştir. Diğer yandan hem arz hem de talep yönünden faiz değişkenini etkileyen ancak bir o kadarda faiz değişkeninden etkilenen bankacılık kesimi ile faiz arasındaki ilişki bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Interest rate is one of the important variables equalizing the both supply and demand for money and supply and demand for capital. Paticularly, starting from the early 1980s, the rate of interest has been one of the key variables for fighting against high inflation in Turkey. The purpose of this study is to examine thi interactions between the rate of interest and banking system in Turkey.