İşletmelerde ISO 9000 standartlarının kullanılması ve bu standartların verimlilik artıcı etki yaratmasında üst yönetimin rolü
- Tez No: 43098
- Danışmanlar: PROF.DR. İNAN ÖZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET İşletmeler giderek artan rekabet ortamında verimliliğe, maliyet ve kaliteye önem vermek zorundadırlar. Değişen çevre koşullan, teknolojik yenilikler ve rekabetin son derece güçleştiği günümüz pazarlarında, işletmelerin başarısının tek ölçütü yüksek kalitede bir ürünü daha ucuza elde etmektir. Bunu sağlamanın en etkin yolu ise, kaliteyi yaratan kalite güvencesi veren, etkinliği ve verimliliği sürekli artıran bir sistem oluşturmaktır. ISO 9000 Kalite yönetimi ve Kalite Güvencesi Standartları, etkin bir kalite sisteminin kurulması, uygulanması ve sürekliliğinin sağlanması amacına yönelik sistem standartlarıdır. Maliyet ve zamandan tasarruf sağlamak, kârlılığı ve verimliliği artırmak, etkin bir yönetim sağlamak ve sürekli rekabet ortamında faaliyet göstermek isteyen işletmeler için bu standartlar kaliteye verilen önemin ve müşteri beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanabileceğini güvence altına almanın bir yoludur. Etkin ve verimli bir kalite güvence sisteminin kurulabilmesi her şeyden evvel üst yönetimin kesin kararına, inancına ve desteğine bağlıdır. ISO 9000 standartları üst yönetimin uygulamaların önünde yer alması ve lider olma özelliği taşıması ile başarıya ulaşabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study in the first chapter, general information about the development of quality is given and also fundamental concepts of quality is decribed. Then, standardization of quality assurance systems is explained. ISO 9000 Quality Management and Quality Assurance Standard is an active quality system arranged, applicated, constancy and an aim oriented system standart. It is also a way to ensure savings in time and cost, a rise in profit and efficiency, an active management and these standards are a way for firms to be able to compete in competitive areas and also meet the demands and awaitences of their customers with the importance of quality. It is at first tied to the top management's firm decision, belief and support to apply an active and efficient quality assurance system. ISO 9000 standards must be in front of the applications of the top management and must have the feature of a leader to reach success.