Bazı mısır çeşitlerinin dane verimleri ile silaj ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
The determination of grai̇n yi̇eld wi̇th si̇lage and quali̇ty characteri̇sti̇cs of some mai̇ze vari̇eti̇es
- Tez No: 431022
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Mühendislik Bilimleri, Botany, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, Giresun İli Bulancak İlçesi ekolojik koşullarında bazı mısır çeşitlerinin dane verimleri ile silaj ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla 2015 yılında yürütülmüştür. Çalışmada bitki materyali olarak TK 6063, Calcio, Hido, Everest, Carella, Cadiz, Sagunto ve Tavascan olmak üzere toplam sekiz çeşit mısır kullanılmıştır. Çalışma tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada bitki boyu 286.7-315.6 cm, yaprak sayısı 13.6-14.4 adet, yaprak ağırlığı 188.6-268.6 gr, yaprak/sap oranı % 36.8-47.4, sap çapı 22.3-26.4 mm, sap ağırlığı 489.3-572.6 gr, yeşil ot verimi 7270-8441 kg/da, ilk koçan yüksekliği 110-153.3 cm, koçan püskülü çıkarma süresi 66.6-70.3 gün, tepe püskülü çıkarma süresi 63.6-68.3 gün, ham protein oranı % 6.5-8.19, ADF (Asit Deterjan Lif) % 30.46-35.53, NDF (Nötral Deterjan Lif) % 53.79-61.77, ADP % 0.02-020, koçan sayısı 1 adet, koçan/ bitki oranı % 27.4-35, koçan boyu 19.76-23 cm, koçan çapı 45.33-48.86 mm, koçanda sıra sayısı 14.8-18.13 adet, sırada dane sayısı 32.73-37.4 adet, bindane ağırlığı 184.6-249.04 gr, dane verimi 655-975 kg/da arasında değişmiştir. Çeşitler arasında dane verimi bakımından istatistiksel açıdan fark önemli, yeşil ot verimi bakımından önemsiz bulunmuştur. En fazla dekara dane verimi Tavascan (975 kg), Carella (900kg), TK 6063 (881 kg), Sagunto (839 kg), Cadiz (826 kg) ve Everest (801 kg) çeşitlerinden alınmıştır. Çalışmada incelenen fenolojik, silaj verim ve kalite özelliklerinden, yaprak ağırlığı, sap ağırlığı, yeşil ot verimi, koçan sayısı, koçan çapı, sırada dane sayısı bakımından istatistiki olarak fark önemsiz, diğer özellikler bakımından önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determination of grain yield with silage and quality characteristics of some maize varieties with Giresun province Bulancak district the ecological condition in the year of 2015. The study, TK6063, Calcio, Hido, Everest, Carella, Cadiz, Sagunto and Tavascan were used a total eight varieties maize of as plant meterials . The study was established with“Randomized Complete Block Designed ”as with three replications. The study plant height from 286.7 to 315.6 cm, number of leaves from 13.6 to 14.4 piece, leaf weight from 188.6 to 268.6 gr, leaf/stem ratio from 36.8 to 47.4 %, stem diameter from 22.3 to 26.4 mm, stem weight from 489.3 to 572.6 gr, green yield from 7270 to 8441 kg/decares, the first ear height from 110 to 153.3 cm, the time to remove the ear tassel from 66.6 to 70.3 days, the time to remove the tassel from 63.6 to 68.3 days, crude protein ratio from 6.5 to 8.19 %, ADF (Acid detergent fiber) from 30.46 to 35.53 %, NDF (Nötral detergent fiber) from 53.79 to 61.77 %, ADP from 0.02 to 0.20 %, number of ear 1 piece, ear/plant ratio from 27.4 to 35 %, ear height from 19.76 to 23 cm, ear diameter from 45.33 to 48.86 mm, number of kernels pere ear from 14.8 to 18.13 piece, ranked grain number from 32.73 to 37.4 piece, thousand grain weight from 184.6 to 249.04gr, grain yield from 655 to 975 kg/decares ranged.