Bina dış cephelerinde kullanılan tabelalar
Signs located on exterior of buildings
  1. Tez No: 43103
  2. Yazar: SAFİYE BEŞİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Reklamcılık, Fine Arts, Advertising
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Ankara ili içerisinde yer alan, bina dış cephelerinde kullanılan tabelaların“Ticari Tanıtım Tabela Yönetmeliği”ne bağlı durumlarını, kentin görsel dokusuna etkilerini, tabela tasarımcılarının tabelalar ve yönetmelik hakkındaki görüşlerini saptamak araştırmanın temel amaçlarım oluşturmaktadır. Verilerin elde edilmesinde literatür tarama, yönetmelik inceleme, fotoğraflarla belgeleme ve anket yöntemleri kullanılmıştır. Varlıklarım halka duyurabilmek amacıyla, bina dış cephelerine asılan tabela sayısının gün geçtikçe artmakta olduğu yadsınamaz. Tabelaların yaygınlaşması, beraberinde hem bina dış cephelerinde hem de kentin görsel dokusunda, insanları rahatsız edecek boyutta olumsuz etkileri gündeme getirmiştir. Ankara ili içerisinden seçilen 25 tabela tasarımının, yönetmeliğin 6., 7., 16. ve 18. maddelerine göre uygulanmadığı, tabela tasarımcılarının tabelaları olumsuz ve yönetmeliği yetersiz buldukları saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda“Ticari Tanıtım Tabela Yönetmeliği”işlevsel nitelik taşımamaktadır. Bina dış cephelerinin estetiksel değerini azaltan ve görsel kirliliğe neden olabilecek bir anlayışın ürünleri olarak görülebilen tabelaların, belirli bir platforma oturtulması gerekmektedir. Mimaride yüzeysel bir faktör olarak algılanan tabelalarda gerek mimariye olan estetik katkıları, gerekse kendi içinde taşıması zorunlu estetik değerler nedeniyle tasarım ilkeleri (renk, biçim, doku, kompozisyon,yön, hareket) gözönünde bulundurularak oluşturulmalıdır. Mimar, iç mimar, şehir plancısı, grafiker ve tabelacılardan oluşan bir danışma kurulu oluşturulmalı ve bu kurul tarafından yapıcı, yaratıcı, uygulanabilir bir yönetmelik hazırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The elementary purposes of this research are to determine the point of view of sign designers about the“ Sign Regulation ”along with signs itself and to find out the effects of signs located on exterior of buildings in city of Ankara on visual texture of city and to fix these signs according to the“Trade Advertising Sign Regulation”. Inquiry, working on regulations, surveying related literature and photographic documentation methods are used on evaluation of data. It is not rejected that the number of signs located on exterior of buildings,as a kind of advertisement, are increasing day by day. Therefore, this increasing of signs brings together the negative effects on both outer sight of buildings and visual texture of city. It is determined that chosen designs of 25 signs in Ankara conflict with paragraphs 6, 7, 16, and 18 of“ Sign Regulation ”and also it is fixed that sign designers are not satisfied both“ Sign Regulation ”and existing signs. According to these results, it may be expressed that existing“ Trade Advertising Sign Regulation ”does not have functional characteristics. Signs, that can be seen as products of concept which cause visual pollution along with reducing the esthetic value of building fronts, should be based on a certain platform. Even though signs are accepted as an unimportant design factor in architecture, they should be prepared by using certain design elements (such as color, format, texture, composition, direction and motion) because of the esthetic values which signs contain and the esthetic contribution of signs to architecture. It is necessary to organize a council consisting of architects, interior decorators, city planners, designers and sign painters and this council should prepare a“ Sign Regulation ”which is creative, constructive and applicable. iU