İki yönlü kuvvet dağılımından sıra istatistiklerinin momentleri
Moments of order statistics from the two-sided power distribution
  1. Tez No: 431034
  2. Yazar: ÇAĞATAY ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İHSAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sıra istatistikleri ve sıra istatistiklerinin momentleri istatistiksel tahmin çalışmalarında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, finansal verilerin modellenmesinde sıklıkla kullanılan iki yönlü kuvvet dağılımı sıra istatistikleri açısından ele alınmış olup, öncelikle sıra istatistiklerinin tekli momentleri elde edilmiştir. Ardından, bu tekli momentlere ait yineleme bağıntıları, L-momentleri, minimum ve maksimum sıra istatistiklerinin asimptotik dağılımları, sıra istatistiklerinin çarpım momentleri ve bu çarpım momentlerine ait yineleme bağıntıları elde edilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlardan yararlanılarak iki yönlü kuvvet dağılımın konum ve ölçek parametrelerinin en iyi lineer yansız tahmin edicileri (BLUE) hesaplanmış ve sıra istatiklerinin momentleri yardımıyla hesaplanan BLUE değerinin daha etkin sonuçlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Order statistics and moments of order statistics are widely used in statistical inference studies. In this study, two sided power (TSP) distribution which is used widely for modelling financial data is studied and firstly, single moments of order statistics are obtained. Then, recurrence relations for these single moments, L-moments, domain of attractions of minimum and maximum order statistics, product moments of order statistics and recurrence relations for these product moments are obtained. Finally, best linear unbiased estimators (BLUE) of location and scale parameters of the two-sided power distribution are obtained and observed that the BLUE's which are obtained by using moments of order statistics gives more effective results.