Zamana bağlı kısmi diferensiyel denklemlerin üstel B-spline Galerkin sonlu elemanlar yöntemiyle sayısal çözümleri
Numerical solution of the time dependent partial differential equations by using exponential B-spline Galerkin finite element method
  1. Tez No: 431063
  2. Yazar: MELİS ZORŞAHİN GÖRGÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİRİS DAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde üstel B-spline fonksiyonlar, sonlu elemanlar Galerkin metoduna uygulanarak zamana bağlı bir boyutlu bazı kısmi türevli denklemlerin yaklaşık çözümleri elde edilmiştir. İlk iki bölümde, tezin kapsam ve amacı açıklanmış, önerilen yöntem ve çözümü elde edilecek olan kısmi diferensiyel denklemlerle ilgili daha önce yapılan çalışmalardan bahsedilmiş ve sonraki bölümlerde gerekli olan bazı tanımlar verilmiştir. Sonraki bölümlerde sırasıyla, advection-diffusion, Burgers, regularized long wave ve Fisher denklemleri üstel B-spline Galerkin metodu ile sayısal olarak çözülmüştür. Önerilen metodun geçerliliğini görmek için herbir denklem için farklı test problemleri incelenmiştir. Son iki bölümde, elde edilen çözümler literatürdeki başka metotlarla elde edilen mevcut yaklaşık çözümlerle ve özellikle B-spline fonksiyonları kullanılarak elde edilen sonlu elemanlar sonuçları ile karşılaştırılmıştır ve sonuçlar tartışılmıştır. Önerilen metot hakkındaki sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis exponential B-splines are applied to the method of Galerkin finite element method to find approximate solutions of the time dependent some partial differential equations. In the first two chapters, the scope and purpose of the thesis is explained, some earlier studies are mentioned about the proposed method and differential equations to be obtained solutions and some definitions needed in the next chapters are given. In the next chapters, the advection-diffusion, Burgers', regularized long wave and Fisher's equations are solved numerically by using the exponential B-spline Galerkin method, respectively. The efficiency of the present method is investigated by using various numerical experiments for about each equations. In the last two chapter, results are compared with that of B-spline finite element methods and some others existing in the literature. The experimental efficiency of the exponential B-spline in getting solutions of the mentioned differential equations are sought and comparable results are given. A discussion about the method is given.