Karesel anten dizilerinin performanslarının incelenmesi
The analysis of the performances of square array antennas
- Tez No: 431103
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AFACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tek bir antenin yetersiz olduğu durumlarda anten dizilerinin kullanılması çeşitli anten parametrelerinin optimize edilmesinde esneklik sağlamaktadır. Bu çalışmada düzlemsel anten dizilerinin özel bir şekli olan karesel anten dizileri incelenmiştir. Öncelikle, 8 x 8 ve 16 x 16 boyutlu standart karesel anten dizilerinin performans analizi yapılmıştır. Daha sonra, Hadamard fark kümelerine dayanılarak elde edilmiş olan ve literatürde verilen 8 x 8 ve 16 x 16 boyutlu karesel anten dizilerinin performansları incelenmiştir. Her iki tür anten dizisi için ışıma örüntüleri, yarı güç hüzme genişlikleri, tepe yan kulakçık düzeyleri ve yönelticilikler hesaplanmıştır. Hadamard fark kümelerine dayalı olarak elde edilmiş olan karesel anten dizilerinin literatürde belirtilen karakteristikleri sağladığı gösterilmiştir
Özet (Çeviri)
Whenever a single antenna is insufficient, the usage of antenna arrays provides flexibility in the optimization of several antenna parameters. In this study, square array antennas which is a special form of planar antenna arrays is investigated. First of all, performances of standard square antenna arrays having 8 x 8 and 16 x 16 elements have been analysed. Then, the performances of square antenna arrays having 8 x 8 and 16 x 16 elements based on Hadamard difference sets and given in the literature are analysed. For both types of antenna arrays, radiation patterns, half power beamwidths, peak sidelobe levels and directivities are calculated. It is shown that the square antenna arrays based on Hadamard difference sets maintain the characteristics given in the literature.