Dörtgen ve altıgen geometrili plakalı tip eşanjör verimlerinin deneysel olarak karşılaştırılması
The comparison of the experimental efficiency of the crossflow and counterflow plate heat exchangers
- Tez No: 431118
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tavan Tipi Isı Geri Kazanımlı Havalandırma Cihazları soğuk havalarda taze havaya ön ısıtma, sıcak havalarda ise ön soğutma yapan cihazlardır. Bu cihazlar plakalı tip, tamburlu tip ve iki bataryalı tip olmak üzere 3 çeşittir. Farklı alanlarda kullanılan bu cihazlar farklı basınç kaybı ve ısıl verim değerlerine sahiptirler. Bu çalışmada ısı geri kazanım cihazlarının termal verimliliğini ve elektrik sarfiyatlarını ölçen bir deney düzeneği kurulmuştur. Bu test düzeneği sayesinde iki farklı türde IGK cihazının termal verimliliği ile cihaz içerisindeki aspiratör ve vantilatörün elektrik sarfiyatları ölçülmüştür. Deney düzenek kurulumu ilk dörtgen geometrili alüminyum eşanjöre sahip plakalı tip ısı geri kazanım cihazının bir masa üzerine montajı ile başlamıştır. Ardından bu ısı geri kazanım cihazı Ø200 mm PVC boru ile 450x450 mm üfleme menfezi ve 890x350x250 mm ebatlarında sacdan imal edilmiş iç mahallimize bağlanmıştır. Dörtgen geometrili ısı geri kazanım cihazının ısıl verimi ile cihaz içerinde yer alan aspiratör ve vantilatörün saatte çektiği güçler farklı çevre ve iç mahal sıcaklıkları ile aspiratör ve vantilatör debilerinde deneysel olarak incelenmiştir. Parametrik çalışmada dış hava sıcaklığı 5-8,5 °C olarak ölçülmüş ve iç mahal sıcaklığı 18, 20, 22, 24, 26 ve 28 °C arasında değiştirilmiş, termik verimin çevre ve iç hava sıcaklık farkının azalması durumunda, üfleme hava debisinin azalması durumunda ve emiş hava debisinin arttığı durumda arttığı gözlemlenmiştir. Dörtgen geometrili Isı Geri Kazanım cihazıyla yapılan deneylerin ardından, altıgen geometrili alüminyum eşanjöre sahip plakalı tip ısı geri kazanımlı havalandırma cihazı ile benzer deneyler yapılmıştır. Son bölümde her iki cihazın deney sonuçları kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceiling type heat recovery devices provide fresh air in cold weather for preheating and in warm weather for precooling. Device types can be classified as plated, rotary and two battery types. These devices are used in different areas and have different pressure losses and thermal efficiencies. In this study, a testing apparatus has been installed for measuring the thermal efficiency and electricity consumption of the ceiling type heat recovery devices. We derived the data from two different kinds of Heat Recovery Device power consumptions which have both aspirator and ventilator and we measured the thermal efficiency of these devices by the help of testing apparatus. Firstly, we installed the ceiling type heat recovery device which has crossflow heat exchanger onto a table. Secondly this heat recovery device was connected to 450x450 mm vent hole and we connected it to the inside volume having dimensions of 890x350x250mm, made up of sheet metal, by Ø200 mm PVC pipe. Thermal efficiency and aspirator's and ventilator's power consumptions of the crossflow heat recovery device have been observed in different environment and we also observed the inside volume temperature for different aspirator and ventilator air flow rate. Throughout the parametric study, the environment temperature was measured between 5 and 8,5 ºC, inside volume temperature has been conditioned between 18, 20, 22, 24, 26 and 28 ºC. During the tests, we observed that thermal efficiency increased by decreasing the temperature difference between outdoor and inside by decreasing of blowing air quantity and by increasing of suction air quantity. After completing the tests with heat recovery device which has crossflow heat exchanger, similar tests continued with heat recovery device which has counterflow heat exchanger. In the final part, both device's test results have been compared to each other.