Suillus luteus (L.) Roussel makromantarının antioksidan aktivitesi ve sitotoksik etkisinin belirlenmesi
Determination of antioxidant activity and cytotoxic activity macrofungi Suillus luteus (L.) Roussel
  1. Tez No: 431119
  2. Yazar: ERDİ CAN AYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, ülkemizde yetişen Suillus luteus türü mantarın antioksidan aktivitesi ve sitotoksik etkisinin belirlenmesidir. Çalışmada S. luteus türünün etanol ve metanol özütleri hazırlanmıştır. Mantar özütlerinin antioksidan aktiviteleri toplam fenolik madde içeriğine, DPPH radikal süpürücü aktivitesine, demir şelatlama aktivitesine ve β-karoten ve liponoik asit miktarlarına bakılarak hesaplanmıştır. S. luteus hem etanol hem de matanol özütlerinin yüksek DPPH radikalini süpürücü aktiviteye sahip olduğu ve bu özütün pozitif kontrol olarak kullanılan BHT'den daha yüksek aktiviteye sahip olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda S.luteus'un metanol özütünün 24 saat sürede MCF-7 hücre dizileri üzerine sitotoksik etkisi MTT yöntemiyle çalışılmıştır. Metanol özütünün 1mg/mL konsantrasyonda kanser hücrelerinin tamamını öldürdüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the antioxidant and cytotoxic activity of the Suillus luteus which is grown in our country. Ethanol and methanol extracts of the S. luteus was prepared. Antioxidant activities of the extracts were determined by investigating the total phenolic content, DPPH free radical scavanging activity, iron chelating activity, β-carotene and lycopene content. Both ethanol and methanol extracts of the S. luteus were shown high DPPH radical scavenging activity and this activity is higher than the positive control BHT. In this study, cytotoxic activity of the methanol extract of the S. luteus against MCF-7 cell line in 24 h was determined by using MTT method. It was established that the methanol extract killed whole cancer cells at a concentration of 1 mg/mL.