Lise resim dersi programları ve polis koleji programları ile ilişkileri (1991 öncesi ve sonrası)
The Relationship between the curriculum of course of drawing in high schools and police college (before and after 1991)
- Tez No: 43112
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SERAP ETİKE
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZ (ABSTRAKT) Bu araştırmada, ders geçme ve kredi uygulamasının başlatıldığı 1991 yılı öncesi ve sonrası lise resim dersi programları incelenmiş, bu programlar arasındaki farklılıklar ve benzerlikler saptanmış, uygulamadaki sorunların neler olduğu araştırılmış, lise resim dersi programları ile Polis Koleji programları arasındaki ilişkiler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur. Bu araştırma betimsel yöntemle gerçekleştirilmiş araştırmanın bulguları belgesel tarama, anket, gözlem ve görüşme yolu ile elde edilmiştir. Anketlere verilen cevapların frekans ve yüzdeleri bulunmuş, Lise ve Polis Koleji resim dersi uygulamalarından örnekler fotoğraflarla belgelenmiş ve gözlemle değerlendirilmiştir. Polis Koleji'nde verilmekte olan resim derslerinin, güzel sanatların önemi ve korunması, tarihi değeri olan eserlere karşı işlenen suçların önlenmesi, doğanın ve çevrenin korunması, resimle ifade yeteneğinin geliştirilmesi, suçlu ve suç eşyanın anlatımı, öğrencinin düşünsel, duygusal ve görsel yeteneklerinin geliştirilmesi üretici, araştırıcı ve yaratıcı bir kişilik oluşturulması bakımlarından önemi açıktır. Araştırmanın bulguları, lise resim dersi uygulamalarında, resim dersi programının, amaçlarının kısmen gerçekleştirildiğini, çalışma grubu sayısının fazla olduğunu, ders araç ve gereçlerinde yetersizlikler olduğu, kaynak yetersizliği, programın ağır, sürenin az olduğu, öğrencilerin dersi yeteneğe bağlı görmeleri ve ilgi eksikliği gibi sorunların bulunduğunu doğrulamaktadır. Bu sorunların çözümlenmesi için, sanatın önemi ve gerekliliğine uygun olarak; sanat eğitiminin topluma yaygınlaştırılması, sanat derslerinin zorunlu hale getirilmesi, öğrencilere maddi ve manevi yönden yardımcı olunması, çalışma grubu sayısının küçültülmesi, ders araç ve gereçlerindeki sürenin ve etkinliklerin düzenlenmesi gibi öneriler saptanmıştır. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, curriculum of course of drawing in high schools before and after 1991 when a transition from a system in which students had to pass all courses taken during a given year in order to be promoted to the next grade, to a system in which a given number of courses has to be successfully completed in order to be promoted and also credit implementation was introduced, has been investigated, and the differences and similarities between these curriculums have been tedeiTnined, the difficulties that have been faced during its implementation have been established and recommendations have been made by evaluating the relationship between the curriculum of course of drawing of Police College and that of an ordinary high school. This study has been performed in a descriptive style and findings of this study have been obtained through documentary research, questionnaire, observation and interviews. The frequency and ratio of the replies to the questionnaire have been found, samples from o the practices of drawing courses in both high schools and Police College have been documented by photographs and it has been evaluated by observations. It is obvious that courses of drawing at the Police College is of great importance with respect to protection and importance of fine arts, prevention of crimes committed against the works having historical values, protection, of the nature and the environment, improvement of expression though drawing, explanation of offenders and criminal materials, improvement of the students, logic, sentimental and visual capabilities and formation of investigative and creative personality for them. IVThe findings of this study confirm that there are some problems such as; that objectives of course of drawing in practices of high school's curriculum for courses of drawing have been partially achieved and that number of working groups is excessive, ant that equipment for courses and sources are insufficient, that the curriculum is hard and the duration is short and that the students consider the course depending on the capacity and that the students pay less attention. In order to solve these problems, some recommendations have been determined such as; spreading the education of art to the whole society; making the courses of art obligatory; assisting the students from both material and spiritual aspects; removing the insufficiencies of equipment for courses; regulating the "duration and the events to carry out the curriculum.