Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim okullarının resim-iş dersi programlarında yer alan 'üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları''nın önemi ve eğitsel değerleri
The Importance and educational senses of 'three dimensional works' which take place in the art lesson curriculum of primary school depends on ministry of education
- Tez No: 81733
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ETİKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Bireyin duygu, düşünce ve izlenimlerini anlatabilme de, yeteneklerini ve yaratıcılık gücünü estetik bir düzeye ulaştırma amacıyla yapılan tüm eğitim çabasına sanat eğitimi denir. Sanat eğitimi dersleri yalnızca belirli becerilere dayalı bir eğitim alam olarak kabul edilmemelidir. Sanat eğitimi dersi, aynı zamanda bir kültür dersidir. Müzik ve edebiyat dersleri gibi duygu ve duyumlarla ilgilidir. Bundan dolayı bu ders içinde plastik sanatlarla ilgili temel bilgiler ve teorilerde öğrencilere aktarılmalıdır. Sanat eğitimi okul düzeyinde, belili bir sistem içinde sanatsal bilgi ve deneyimlerin, çocuk, genç ve yetişkine kazandınldığı bir disiplindir. Sanat eğitiminin temel amaçlan görmeyi, işitmeyi, dokunmayı öğretmektir. Öğrencinin çevresini algılayıp onu biçimlendirmeye yöneltmek için yalnızca bakması değil,görme, işitme, dokunma duyulan ile yaratıcılık için gerekli olan tüm şartlan yerine getirmesi gereklidir. Aynca olaylara, nesnelere, olgulara ilişkin sürekli sorular sorması,dış dünya ile kendi duygulan ve düşüncelerini etkileşime sokması gerekmektedir. Kişilik eğitiminde etkili olan sanat eğitiminin, küçük yaşlarda başlaması, bireyde doğuştan varolan estetik duygusunun ortaya çıkmasını sağlayabilir. Dolayısıyla sanat yoluyla eğitim; temel olarak duyuların ve duyumlann sistematik olarak eğitilmesini hedefler. Resim dersi, adından dolayı plastik sanatların özel bir alanına ait bir ders olarak görülmektedir. Temel amacı, bireylere estetik kişisel yapısı kazandırarak, toplumun yapıcı, yaratıcı ve üretken üyeleri haline getirmektir. vıÜç boyutlu biçimlendirme çalışmaları öğrenci açısından özen isteyen bir çalışma türüdür. Öğrenci bu tür çalışmayı yaparken tüm dikkatini ona yöneltecek ve böylece yaratıcılık gücü kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu da aynı zamanda yeteneğini geliştirecek öğrenci için zevkli bir çalışma ortamı hazırlayacaktır. Bu çalışma türü diğer resim türlerine göre daha gerçekçidir. Üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları doğa ile insanın düşünceleri arasındaki bağıntıyı yansıttığı sürece, öğrencinin yaşam ve doğa hakkında deneyim kazanmasını da sağlar. Üç boyutlu çalışmalarda en önemli eğitim ortamı öğrencinin bağımsız etki altında kalmadan kişiliğine ait ipuçlarının imajlarım yansıtabileceği özgün bir çalışma ortamıdır. Bunun yanısıra bu çalışma türü öğrencilerin el becerilerini ortaya çıkaran, onların kas gelişimlerine yardımcı olan, zihinsel düşünme kapasitelerini arttıran eğitici bir çalışmadır. Üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları, ilköğretim resim-iş müfredatlarında yer alan, alışılmış geleneksel bayram ve özel günlerle ilgili resim çalışmalarından teknik ve düşünsel olarak farklıdır. Üç boyutlu biçimlendirme çalışmalarında, öğrenci değişik malzeme ve özgün konu seçimi ile düşüncelerini ifade edebildiği için öğrenci açısından çok daha zevkli ve yaratıcı nitelikler taşır. Kil, üç boyutlu çalışmaları için diğer yoğurma maddelerinden daha uygundur. İlköğretim ve lise düzeyinde kil ile yapılacak her türlü çalışma son derece yararlı olacaktır. Resim-iş etkinliklerinde artık materyaller ile çalışmalara sıkça yer verilmelidir. Zihinsel gelişimde etkin olan ve bu gelişimin hızlanmasında rol oynayan duyu organları ancak bilinçli düzenlenmiş eğitim programlan ile gelişimini tamamlar. Bu eğitim programlarının en önemlisi, duyuların eğitimini hedef olan sanat eğitimidir.Sanat eğitimi çerçevesinde,, yoğrumsal gereçlerle yapılan etkinlikler, kişilik gelişiminin tamamlanması ve iç evrenin dışa vurulması açısından, üç boyutlu çalışmalara göre insan doğası için daha elverişlidir. Ayrıca üç boyutlu nesnelerle çalışma, çocukları taklit ve kopyacılıktan alıkoyan bir özelliği sahiptir. Resim-iş derslerindeki üç boyutlu biçimlendirme çalışmalarının önemi tartışılmaz bir gerçek olarak ortaya çıkmaktadır. Resim dersleri okullarımızda“Plastik Sanatlar Eğitimi”dersi olmalıdır. Her türlü gereci şekillendirme, biçim verme ve renk öğretimi bu derste toplanmalıdır. Ayrıca ilköğretim okullarındaki resim-iş ders müfredatlarında yer alan ünitelerden biri olan üç boyutlu biçimlendirme çalışmalarının uygulama saatleri artırılmalı ve programlarda bu konu daha ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Education is helping the younger generation to acquire the necessary knowledge, ability and perception and to improve a person's personality in order to occupy a place in the society. Art education, on the other hand, is educating the individual's ability and creativity reach an aesthetic level in expressing his feeling, creativity and impressions. Li art education, training the senses and sensibilities is a priority. At school level, art education is a discipline in which artistic knowlege and experience is conveyed systematically to the child, adolescent as well as adult. The history of art and art education goes back to ancient times. The philosarpers set forth various theses concerning the importance and the necessity of art and education. From early ages, the importance and necessity of education in a person's life have been stated both orally and in written from. If a child is exposed the art education of an early age, his aesthetic values which are a vital part of his personality growth can be easily brought about. Thus, education through art basically aims at a systematic training of senses and sensibilities. Drawing is a course taught at school which refers to a special area in plastic arts. It's main objective is the attainment of aesthetic personality by individuals and preparing them as constructive, creative and productive members of society. Drawing lessons, aim mental capabilities. Their need for playing games improve, which is a sing of mental growth they achieve the ability to compare, evaluate and different. They learn not to waste time and material, to create new projets to plan and to complete them. Drawing in Turkish is expressed as“Resim-iş”(Drawing- Work). Here,“İş”or work is not the concept of work in work education, but it is a three dimensional work. XIThree-dimensional work in art education is very important area in which the student comprehends the objectives, rules and methods of plastic arts. Three-dimensional work in Drawing courses refers to using equipment from nature or unusual sources which can bring out the creativity of the student rejecting the ordinary and the commonplace. For three-dimensional work, clay is the most suitable kneading material. At elemantary and high school levels, any work produced by using clay is especially beneficial for the students. In drawing lessons fabric materials should also be frequently used. In English, personality comes from the Latin word“persona”which was used to name of the mask worn by the actors at the ancient Greek theater. Personality is the sum of various psychological traits that make up a person. The main purpose of education and educators is improving a child's mental capabilities and making him use them as productively as possible. The sense organs that are instrumental in mental growth can complete their development through very well planned educative programs. And the most important of all these programs is art education that aims at educating the senses. The only study area that involves both hands, the body and the intellect of the individual is art education within the framework of art education, activities carried out by kneading materials compared to the rest of the three-dimensional work are more functional for the student to complete his mental growth and reflect his inner riches to the outside world. Moreover, working with three-dimensional materials keeps the children away from imitating or duplicating the already existing work. Three-dimensional formative work is different from the common and traditional paintings that have holidays and special days as their subject matter both technically and emotionally. xnAs a result, the impotance of three-dimensional formative work in drawing courses is an undisputed fact. Drawing courses in our schools should be changed to“Plastic Art Education”. This course should include all kinds of information on colours, color combinations and shape to different materials. Besides, in elementary schools, the three dimensional formative work which is an integral part of drawing course programs should have priority, increased class hours and detailed study. XIII