Anadolu güzel sanatlar liselerinin desen çalışmaları dersi öğretim programlarının değerlendirilmesi
Evaluation of education programmes of the art drawing lecture of the anatolian fine arts high schools
- Tez No: 220513
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENVER YOLCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
İlki 1989 yılında kurulan Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Ortaöğretim bazında sanat eğitimi veren temel kurumdur. Yüksek öğrenimin sanat eğitimi bölümlerinde okuyan öğrencilerin önemli bir kısmının bu okullardan yetiştiğini düşünecek olursak AGS Liseleri önemli bir yapıtaşı durumundadır. Bu görüşten hareketle hazırlanan öğretim programlarında öğrencinin görsel algısını, estetik anlayışını, sanat ve görsel öğeleri en iyi şekilde geliştirici, eğitici, öğretici, kazanımlar sağlayıcı nitelikte olması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı; Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri Desen Çalışmaları Dersi Öğretim Programlarının bu okullarda çalışan öğretmenlerin görüş ve önerileri doğrultusunda değerlendirilmesidir. Araştırma; ?Giriş?, ?Yöntem?, ?Bulgular ve Yorum? ile ?Sonuç ve Öneriler? olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; AGSL, bu liselerde verilen sanat eğitimi, desen eğitimi ve öğretim programları gibi kuramsal bilgilere yer verilerek problem ortaya konmuştur. Yöntem bölümünde; araştırmanın gerçekleştirilmesinde yapılan çalışmalar açıklanmıştır. Araştırma; 2006-2007 öğretim yılında (15) ayrı ilde bulunan AGSL ve bu liselerde görev yapan resim-iş dersi öğretmenlerinden elde edilen verilerle gerçekleştirilmiştir. Tarama türünde bir modelden yararlanılan bu araştırmanın verilerinin toplanması için (8) adet kişisel, (30) adet desen çalışmaları dersi öğretim programının öğelerine yönelik kapalı uçlu ve bir tane de görüş ve önerilerin sunulduğu açık uçlu sorunun bulunduğu bir anket formu geliştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda AGSL'de uygulanmakta olan desen çalışmaları dersi öğretim programlarının amaç, içerik, öğrenme-öğretme ve değerlendirme öğeleri açısından bazı eksikliklerinin bulunduğu, öğrenciyi bir üst eğitim kurumuna hazırlamada çok yeterli olmadığı, ayrıca hazırlık sınıflarının kaldırılarak 4 yıllık lise konumuna getirilen AGSL'de 9. sınıfların hali hazırda bulunmayan desen çalışmaları dersi öğretim programının hazırlanması ve diğer sınıfların öğretim programlarının da bu kapsamda güncellenmesi gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first Anatolian Fine Arts High School was established in 1989. These schools are giving education in secondary (high school) levels. Students who are studying in universities faculty of fine arts departments are the graduates of these high schools. That is why Anatolian Fine Arts High Schools are the essential components of education system. In this respect, (developed) curriculum should contribute students? improvement in skills such as visual perception and aesthetic understanding. Moreover, students should be able to develop visual and artistic elements. The aim of this research is to evaluate the education programs of the art drawing lecture of the Anatolian Fine Arts High Schools with the help of the thoughts and proposals of the instructors of these schools. The research is composed of four chapters. These are ?Introduction?, ?Method?, ?Results and Discussion?, ?Conclusion and Implications? . In the Introduction section, theoretical information about Anatolian Fine Arts High School, fine arts education in these schools, art drawing education are given respectively. On the basis of this theoretical information the research problem is proposed. In the method section, the procedure of the research is explained. The research is conducted in Anatolian Fine Arts High Schools in 15 different cities during the 2006-2007 academic seasons. The data collected through a survey which was developed by the researcher. The survey is consisted of 8 demographic items, 30 closed-ended items measuring the program elements of art drawing lecture. In addition, one open-ended item is asked for opinions and suggestions of the participants. In conclusion, art drawing lecture which is in the curriculum of Anatolian Fine Arts High Schools, are examined in terms of aim, content, teaching-learning. The results showed that the course has restrictions. Moreover, the course is inadequate to prepare the student further education. In addition, preparatory school was removed from the system. These schools have become 4 year high (secondary) schools. That is why there is no course like ?art drawing lecture? in 9th grade. Therefore, it is suggested for 9th graders to develop a course content of art drawing lecture. With respect to this implication it is also suggested that the entire curriculum should be updated accordingly.