Farklı tipteki güneş kolektörlerinin termoekonomik analizi
Thermoeconomic analysis of different types of solar collectors
- Tez No: 431132
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA BAHADIR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada düz plaka kolektörler ile vakum tüp kolektörler standartlara uygun güneşi takip eden deney düzeneğinde test edilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda kolektörlerin anlık verimleri ve akışkana aktardıkları enerji miktarları mukayese edilmiştir. Mukayese sonucunda vakum tüp kolektörün akışkana aktardığı enerjinin düz plaka kolektöre göre daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlar kullanılarak ekserji analizi yapılmıştır. Ekserji analizi sonucunda vakum tüp kolektör sisteminin ekserjisinin daha yüksek olduğu sonucuna varılmıştır. Vakum tüplü ve düz plakalı kolektörlerin ekonomik analizleri net bugünkü değer yöntemiyle karşılaştırılmıştır. Yapılan analiz neticesinde düşük sıcaklıklarda düz plaka kolektör sisteminin birim enerji maliyeti daha düşük iken, yüksek sıcaklıklarda vakum tüp kolektör sisteminin birim maliyetinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flat plate collectors and vacuum tube collectors were tested in the experimental setup. The solar tracking system is in accordance with the standards. As a result of the experiments, instantaneous efficiency of the collectors and the amount of energy which transfers fluid were compared. Energy of evacuated tube colector is higher than energy of flat plate colector. Exergy analysis was performed using the obtained experimental results. As a result of exergy analysis, exergy of evacuated tube colector is higher. Economic analysis of the vacuum tube and flat-plate collectors were compared by the net present value method. While unit cost of energy is lower for the flat plate colector system at the low temperature, the cost is lower at the high temperature for evacuated tube colector.