Yalın üretim ve imalat sektöründe bir uygulama
Lean manufacturing and an application in manufacturing industry
  1. Tez No: 431131
  2. Yazar: AYCAN KOLOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde, artan rekabet koşullarına bağlı olarak, firmalar artık ürettikleri ürünün satış fiyatını kendileri belirleyemez duruma gelmişlerdir. Mevcut durumda, satış fiyatları çok büyük oranda müşteriler tarafından pazarda belirlenmektedir. Böylesine rekabetçi bir piyasada, faaliyet gösteren şirketlerin kâr edebilmek, pazar payını koruyabilmek, hatta ayakta kalabilmek için maliyetlerini en etkili şekilde yönetmeleri bir zorunluluk haline gelmiştir. 1974 yılındaki dünya petrol krizinden sonra başarısı ön plana çıkan TOYOTA firmasının üretim sistemi 1980'lerde“yalın üretim sistemi”olarak isimlendirilmiş ve tüm dünya şirketlerinin üretim sistemlerine ilham kaynağı olmuştur. Yalın üretim sistemi temelde sistemdeki israf kaynaklarını öncelikle fark etme sonrasında da yok etme felsefesi üzerine kuruludur. Bu yeni sistemle en yüksek düzeyde karın elde edilebilmesi için üretim düzeyini artırma yoluyla maliyetlerin düşmesini öneren geleneksel üretim sistemine alternatif olarak mevcut kaynakların verimli kullanılması üzerinde durulur. Bu çalışmada öncelikle yalın üretim sisteminin tanımı yapılmış, ardından tarihsel gelişimi üzerinde durulmuş ve ilgili tekniklerinden bahsedilmiştir. Yalın üretim tekniklerinden biri olan SMED tekniği ile ilgili olarak bir uygulama yapılmış ardından uygulamanın kazançları ve sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the expansion of competition, firms cannot determine the market price of the product that they produce anymore. Currently, sale prices are substantially determined by the consumers in the market. In such a competitive environment, firms have to manage their costs efficiently in order to make profit, to reserve market share, even to survive. The Production system of TOYOTA, which was recognised after the 1974 Oil Crises, was named as“lean manufacturing system”during 1980's and inspired the production systems of firms around the world. Mainly, lean manufacturing system is established on a philosophy of discovering the causes of shrinkage at first and eliminating them in the end. As an alternative to the traditional production system which recommends increasing the production in order to reduce the costs while reaching the maximum profit, this new system proposes efficient usage of the current resources. In this paper, lean manufacturing has been described, historical development of the concept has been presented and its relevant technical details have been stated. SMED technic, which is one of the technics of lean manufacturing, is studied and then the gains and the consequences of the study are evaluated.