Karo fabrikası atığının çimento üretiminde kullanılabilirliği
The usability of tile factory waste in cement production
  1. Tez No: 431142
  2. Yazar: FATİH KOCAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ ARUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu deneysel çalışmada, karo fabrikası atığının çimento üretiminde kullanılabilirliği araştırılmıştır. Bu amaçla, numune hazırlanmasında malzeme olarak CEM I (PÇ 42.5R) çimentosu, standart kum, karo fabrikası atığı ve Ankara şehir şebeke suyu kullanılmıştır. Atık malzeme, Ankara'da üretim yapan bir karo fabrikasından hamur kıvamında alınmış ve deneylerde kullanılmadan önce laboratuvarda öğütülmüştür. Atık malzeme, çimento ile ağırlıkça % 0, % 5, % 10, % 15, % 20, % 25, % 30, % 35, % 40, % 45 ve % 50 oranlarında ikame edilerek toplam 11 farklı çimento numunesi elde edilmiştir. Deneylerde kullanılan çimento hamuru ve çimento harçları, bu çimentolar kullanılarak ilgili standartlara göre üretilmiştir. Yapılan deneylerden elde edilen sonuçlara göre, atık katkılı çimentoların normal kıvam su ihtiyacı, priz başı ve priz sonu süreleri ile özgül yüzey değerleri, çimento karışımındaki atık miktarı arttıkça artış göstermektedir. Diğer taraftan atık katkılı çimentoların yoğunluk ve basınç dayanımı değerleri ise çimento karışımındaki atık oranı arttıkça azalmaktadır. Sonuç olarak, karo fabrikası atığının çimento karışımında % 20 oranına kadar ikame malzemesi olarak kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, the usability of tile factory waste in cement production was investigated. For this purpose, in sample preparation Portland cement type CEM I 42.5 R, standard sand, tile factory waste and Ankara tap water were used as material. Tile waste material was taken as paste from a tile factory in Ankara and ground in laboratory before they are used in the tests. Tile waste material was partially replaced (0-50 % by weight) with CEM I 42.5 R and 11 different cement samples were obtained. Cement pastes and cement mortars used in the tests were produced using this cement according to related standards. Experimental test results have shown that as the values of water demand for normal consistency, initial setting time and final setting time durations and specific surface of tile waste added cement increased, tile factory waste content in cement mix increased. On the other hand, while the values of density and compressive strength of tile waste added cement decreased, tile factory waste content in cement mix increased. As a result, tile factory waste can be used up to 20% as a replacement of cement in cement mixture.