Isı tekerleği performansının hesaplamalı akışkanlar dinamiği ile belirlenmesi
Determination of performance of the heat wheel via CFD
- Tez No: 431148
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Isı tekerleği paralel ve karşı akışlı akım düzenine sahip, iş akışkanı olarak havanın kullanıldığı bir ısı değiştiricisidir. Bu ısı değiştiricisi ısı geri kazanımı ve/veya nem alma işlemleri için kullanılır. Sahip oldukları çok sayıda mikro kanal sayesinde çok hızlı ve kısa sürede gerçekleşen ısı transferine olanak sağlamaları, bu cihazlara üstün bir özellik sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında ısı tekerleğinin ısı geri kazanımı amacıyla kullanılması durumunda sağlayacağı performans, sayısal olarak belirlenmiştir. Sayısal analizde Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yaklaşımı kullanılarak ısı tekerleğinden elde edilen verimin zamana bağlı olarak değişimi belirlenmiştir. Hesaplamaların yapıldığı ANSYS Fleunt yazılımı ile konuma göre değişen sıcaklık dağılımları grafiksel olarak gösterilmiştir. Ayrıca ısı tekerleğinin optimum dönme sayısını bulmak amacıyla 5, 10 ve 15 d/d açısal dönme hızlarında performans analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler literatürdeki benzer deneysel ve teorik çalışma sonuçları ile kıyaslanmış ve bu sonuçlarla uygunluk sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Heat wheel is a heat exchanger in which the working fluid is air and which has parallel and counter current flow layout. These type heat exchangers are used for enthalpy recovery and/or air dehumidification processes. By means of numerous micro channels they have, it enables the heat wheels to transfer the heat so quickly and in a short span of time, which makes them superior. In this thesis, the performance of the heat wheel used for enthalpy recovery was numerically determined. Utilizing Computational Fluid Dynamics (CFD) approach, the alteration of the wheel efficiency with time was investigated. With the help of ANSYS Fluent software in which calculations were made, the temperature distributions by location were presented graphically. To find out the optimum rotational speed (rpm) of the heat wheel, performance analyses were conducted at the angular velocity values of 5, 10 and 15 rpm, as well. The obtained results were then compared to experimental and theoretical findings and it is seen that they are in good agreement with each other.