An Analysis of April 1994 crisis
Nisan 1994 krizinin bir değerlendirmesi
- Tez No: 43115
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
KISA ÖZET Nisan 1994 Krizinin Bir Değerlendirmesi Ahmet Çimenoğlu Bu tezin ana konusu, Türkiye ekonomisinin 1994'ün başında yaşadığı derin krizin nedenlerinin araştırılmasıdır. Bu araştırmaya geçmeden önce, Türkiye'nin ekonomik krizlerde desteğini istediği IMF ve Dünya Bankası ile bunların kurulmalarını sağlayan Bretton Woods sisteminin kısa bir tanımlaması yapılacaktır. IMF'nin stabilizasyon programlarının değerlendirilmesi ve Türkiye'nin daha önceki IMF deneyimlerine de kısaca değinilecektir. Çalışmanın asıl amacı, aşın hükümet harcamalarının son krizdeki payının ne olduğunu araştırmaktır. Tezin analitik bölümünde yapılan çalışmalar, hükümet harcamalarındaki artışların, hem ihracatı, hem de ithalatı arttırdığını, fakat, ithalattaki artışın ihracattakine göre daha fazla olduğunu orta vadeli bir süreçte göstermiştir. Dolayısıyla, aşırı hükümet harcamaları, cari işlemler dengesinin açık vermesine yol açmaktadır. Bu harcamaların, Türkiye gibi yeterli vergi toplanamayan bir ülkede bütçe açığını arttıracağı açıktır. Böylece, aşırı hükümet harcamaları, hem cari işlemler, hem de bütçe dengelerinde açığa yolaçarak yaşanılan krizin en önemli sorumlularından biri olarak gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Analysis of April 1994 Crisis by Ahmet Çimenoğlu The subject matter of this thesis is to investigate the reasons of the crisis that the Turkish economy experienced in early 1994. Before doing that task, past performance of the Turkish economy is evaluated by comparing the movements of key macroeconomic variables in the post Second World War period. A brief description of the Bretton Woods system, IMF, and its stabilization policies preceeded the above comparison, in order to understand what kind of an institution does Turkey apply in case of an economic crisis. An analytical study about the recent crisis, which is supported by a detailed description of the economic environment that Turkey lived in for the last five years, showed us that the role of government expenditures on the crisis is quite crucial. An increase in the government expenditures caused an increase in both exports and imports, but the increase in imports was more than that of exports. This means that an increase in the government expenditures caused a deficit in the current account, which was blamed to be responsible of the recent crisis. IV