Ticari bankalarda fon yönetimi
Funds administration in commercial banks
  1. Tez No: 190874
  2. Yazar: SEBLA AK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜME NARİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
1980'li yılların başlarından 1990 yıllarına kadar uzanan dönemdegelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler, mali sistemlerini serbestleştirmekamacıyla bir dizi reformlar yapmışlardır. Bunların en önemlileri, faizoranlarının serbest bırakılarak kredi tavanlarının kaldırılması, bankacılıksektörünün hem yabancı hem de yerleşiklere açılması, sermayehareketlerinin serbestleştirilmesidir.Finansal serbestleşme ile piyasada birçok yeni ürün ortaya çıkmış vebu yeni durum birçok riskleri de beraberinde getirmiştir. Türkiye'de yaşananNisan 1994, Kasım 2000 ve Şubat 2001 krizlerinin finansal sektörü veözellikle bankaları etkilemesi bankaların fon yönetimini daha da önemli halegetirmiştir.Günümüzde ticari bankalar, işletmelerin kısa vadeli kredi ihtiyacınıkarşılamakta, mevduat ve diğer kaynaklardan sağladığı fonları, işletmelerekredi olarak vermekte bir köprü görevi görerek, ülkenin iktisadi hayatınıngelişmesine katkıda bulunmaktadır. Ticari bankalar, izledikleri kredilendirmepolitikasıyla ekonomide gelir ve servet dağılımını etkileyebilmektedirler.Örneğin, tüketici kredileri, kredi kartları uygulamalarıyla, banka kredilerindenticaretle uğraşmayan toplum kesimleri de faydalanmakta, gelir ve servetdağılımını etkilemektedir.Fon yönetiminde; yabancı kaynakların minimum maliyetle sağlanması,fon kullandırımında maksimum gelirin elde edilmesi, eldeki kaynakların en iyişekilde değerlendirilmesi düşüncesi vardır. Bu düşünce bankaların fiyatlamapolitikaları ile ilgilidir. Ticari bankalarda fiyatlama politikası karlılığı önemliderecede etkilemektedir. Ancak fiyatlamada, rakip bankalar, müşterilerinistekleri gibi birçok faktör nedeniyle genellikle bankalar bağımsız bir fiyatlamapolitikası takip etmezler.?Ticari Bankalar Fon Yönetimi? adındaki bu tez çalışmasınınyapılmasındaki amaç, bankaların uygulamış oldukları politikaların ekonomigenelinde önem taşımasıdır.Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bölümde ticaribankaların fon yönetimi ve fon yönetimine analitik olarak yaklaşılmayaçalışılmıştır. Bu bölümde, bankacılık sektörü için önem taşıyan, faiz marjı veCAMEL yaklaşımı üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Daha sonra literatürdekullanılan diğer Finansal rasyolar ve analizlere kısaca anlatılmayaçalışılmıştır. Ayrıca bankaların fon yönetimleri açısından önemli yer tutanbilanço dışı kalemlere kısaca değinilmiştir. Bilanço dışı kalemlerden olanteminat mektupları, `forwards' ve `futures', `opsiyon' ve `swap' işlemlerinekısaca değinilmiştir.Bankaların piyasa koşullarından ve uygulamakta oldukları politikalarnedeniyle bazı risklerle karşı karşıya kaldığı bilinmektedir. İkinci bölümde buriskler üzerinde kısaca durulmuş ve bankacılık sektörü için önemli sayılanpiyasa riski, faiz oranı riski, döviz kuru riski ve kredi riski açıklanmayaçalışılmıştır. Bu bölümde ayrıca bankaların fiyatlama politikasına da kısacadeğinilmeye çalışılmıştır.Son bölümde 1980 sonrası Türkiye ekonomisinin durumunadeğinilmiştir. Bankacılık sektörünün 1980 öncesi ve 1980 sonrası gelişmelerianlatılmaya ve sektörün temel sorunları incelenmeye çalışılmıştır. Bankacılıksektörünün 1980 öncesi ve sonrası diye ayrılmasının sebebi ise 1980sonrasında dünyada ve Türkiye'de görülen Finansal serbestleşmesonrasında uygulanan politikaların değişiklik göstermesidir.Yapılan bu tez çalışmasında üç bölümde anlatılmaya çalışılankonuların değerlendirildiği sonuç bölümüyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the period between the beginning of the 1980s to the 1990sdeveloped and developing countries have gone under a series of reforms inorder to make their financial systems free of restrains. The most important ofthese reforms are freeing interest rates in order to cancel credit limitations,opening banking sector to both foreigners and locals and freeing capitalmovements.Because of the financial freedom, a lot of new products haveappeared in the market and this new situation has brought a lot of risksalongside. Because the crisis at April 1994, November 2000 and February2001 experienced in Turkey have effected the financial sector, this situationmakes the administration of funds in banks even more important.Today, commercial banks satisfy the short term credit need forenterprises and by giving funds acquired from investments and other sourcesso working as a bridge they contribute to the development of the country?seconomic life. Commercial banks can effect income and wealth distribution ineconomy through their policies in giving credits. For example, by thepractices of consumer credits and credit cards, a group of people in societywho do not occupy with trade also benefit from banks credits and effectincome and wealth distribution.In the administration of funds, acquiring foreign sources in a minimumcost, achieving maximum income in letting funds be used, and puttingsources banks have to good use in the best way are altogether the main ideabehind these actions.This idea is related to the policies banks make in pricing. Incommercial banks pricing policies effect profits very much. But in pricingbanks usually do not follow an independent pricing policy because of a lot offactors such as rival banks and wishes of customers.This aim of thesis ?Funds Administration in Commercial Banks? to bedone is because policies banks apply are important in economy.This study has three chapters. In the first chapter, there is ananalytical approach to both the administration of funds in banks and theadministration of funds. In this chapter, interest margins and CAMELapproach, which are important for banking sector, are dwelled upon. Thenother financial rations and analysis used in financial area are discussedbefore the first chapter. Items not considered as balance- sheet which arevery important for the administration of funds in banks are briefly mentioned.Items not considered as balance- sheet such as guarantee letters, forwardsand futures, option and swap operations are also mentioned.It is known that banks face with some risks because of marketconditions and policies they apply. In the third chapter, these risks are brieflymentioned and market risk, interest rate risk, foreign currency risk and creditrisk are explained. Also in this chapter, pricing policies of banks are brieflymentioned.In the last chapter, the situation of Turkish economy after 1980 isdiscussed. The developments in banking sector before and after 1980 areexplained and the basic problems of the sector are examined.The reason why there is a division such as before and after 1980 inbanking sector is after 1980 policies applied in this sector have shown adifference after the financial freedom seen in the world and in Turkey.This thesis study ends with a conclusion chapter in which the subjectsdiscussed in the three chapters are evaluated.