Gerçek zamanlı mobil steganografi uygulaması geliştirilmesi
Development of a real time audio steganography application with mobile programming
  1. Tez No: 431150
  2. Yazar: TARIK GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARACAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan çalışmada steganografi yöntemleri ve algoritmaları araştırılmış ve steganografik yöntemler hem kapak çeşitleri, hem de kullanılan gizleme algoritmaları olmak üzere iki ayrı kısımda incelenmiştir. Bu amaçla, steganografik uygulamalar ve güncel araştırmalar taranmıştır. Literatür bulguları temel alınarak Android programlama ile ses dosyaları içerisine gerçek zamanlı veri gizleyen gizli ve güvenli mobil mesajlaşma uygulaması geliştirilmiştir. Bu çalışmaları gerçekleştirebilmek için çevrimiçi mesajlaşma uygulaması Audio Chat (AUCH) geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama görünüş olarak normal bir mesajlaşma uygulamasından farksız olup sesli mesaj bölümünde seçilen steganografik metoda göre ses kaydının içerisine gerçek zamanlı olarak istenilen bir bilgi gizlenmekte ve karşı tarafa gizli bir şekilde ve online olarak iletilmektedir. Sonuç olarak 4 adet LSB algoritması kullanan başarılı bir gizli haberleşme uygulaması geliştirilmiştir. Veri gizleme, gizli veri çıkartma ve toplam süreler bazında yapılan değerlendirmede algoritmaların hızları sırasıyla standart LSB yöntemi, Mielikainen, F5 ve Chan olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, steganography methods and algorithms are investigated. Within the scope of the research, steganography methods are analyzed according to two parts as the cover types and hiding algorithms in use. For this purpose, steganographic applications and recent research are scanned. Based on literature findings, private and secure Android mobile messaging application that hides real-time data into the audio files has been developed. Online messaging application Audio Chat (AUCH) has been developed to perform this study. Although, the developed application has no difference from any regular online chat applications, according to the steganographic method which is selected in the voice message section, it is possible to hide any data within the audio file in real time and also it is possible that this data can be transferred online to the other user within the audio file secretly. As a result, a successful secret communication application that uses 4 LSB algorithm has been developed. According to data hide, extraction of data and the total time, speeds of the algorithms, which are named as standard LSB algorithm, Mielikainen, F5 and Chan's algorithm, are in a descending sequence.