Antikanser aktivite göstermesi beklenen tiyazol halkası içeren ikili heterosiklik bileşiklerin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
The elucidation of the structure and the synthesis of the binary heterocyclic compounds containing thiazole ring and expected to show anticancer activity
  1. Tez No: 431151
  2. Yazar: MEHMET GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DİŞLİ, DOÇ. DR. İRFAN KOCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 369
Özet
Heterosiklik bileşiklerin yaşam için gerekli olan birçok doğal bileşiğin yapısında bulunmaları ve birçok heterosiklik bileşiğin ilaç aktif özellik göstermesi, bu tür bileşiklerin önemini arttırmış ve araştırmacıları çeşitli tepkimeler yapma yoluna götürmüştür. Bu nedenle çalışmamızda tiyazol halkası içeren potansiyel biyolojik aktif ikili heterosiklik bileşiklerin sentezleri gerçekleştirilmiş ve sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Çalışmamızda hedef bileşiklerin sentezlerinde kullanılmak üzere literatürde yer almayan β-ketoester bileşikleri (on iki tane) başlangıç maddesi olarak öncelikle sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin reaktivite özelliği yüksek β-ketoester grubu üzerinden gerçekleşen müteakip tepkimelerinden ise tiyazol-kumarin (dokuz tane), tiyazol-diazepin (on sekiz tane) ve tiyazol-pirazol-kumarin (on beş tane) halka sistemlerini içeren elli dört tane yeni heterosiklik bileşik sentezlenmiştir. Bu bileşiklerin sentezleri ile tiyazol halka sistemine kumarin, diazepin ve pirazol çekirdekleri başarıyla entegre edilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin antikanser özellikleri, disiplinlerarası çalışmalarla biyolojik aktivite grubu tarafından araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because heterocyclic compounds, which are essential for life, are in the structure of many natural compounds and many heterocyclic compounds show pharmaceutical features, it has increased the importance of these compounds and it has prompted researchers to discover a variety of reactions. Therefore, within the scope of our study, the synthesis of potentially biologically active dual heterocyclic compounds containing thiazole ring was performed and the structures of synthesized compounds were elucidated by spectroscopic methods. In our study, in order to use in the synthesis of the target compounds as starting material, β-ketoester compounds (twelve compounds), which are not mentioned in the literature, were primarily synthesized. From the continued reactions occurring using the high reactivity feature of β-ketoester group in these compounds, fifty four novel heterocyclic compounds containing thiazole-coumarin (nine compounds), thiazole-diazepine (eighteen compounds) and thiazole-pyrazole-coumarin (fifteen compounds) ring systems were synthesized. With the synthesis of these compounds, coumarine, diazepine and pyrazole cores have been successfully integrated into the thiazole ring system. Anticancer properties of the synthesized compounds were researched by a biological activity group using interdisciplinary studies.