International trade and informality
Uluslararası ticaret ve kayıtdışılık
- Tez No: 431161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN ELGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tezde, kayıtdışı sektörün varlığının bir ekonominin ihracatına katkıda bulunup bulunmadığı ampirik ve teorik olarak incelenmiştir. 161 ülke için 1960-2009 yıllarını kapsayan veri seti ile yapılan ekonometrik çalışmaların sonunda, bir ekonominin göreceli olarak daha büyük bir kayıt dışı sektöre sahip olmasının daha yüksek miktarda ihracat yapması ile ilişkili olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu ampirik sonuç doğrultusunda, kayıtdışılığın ihracatı hangi yollarla etkileyebileceğini inceleyen ve enformal sektör içeren bir Melitz tipi ticaret modeli de kurulmuştur. Bu model aynı zamanda, enformal sektör ve uluslararası ticarete ilişkin politika önerilerine de yer vermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we empirically and theoretically investigate whether the presence of an informal sector contributes positively to exports of an economy. Using annual bilateral trade data of 161 economies over the period from 1960 to 2009, we run several estimations and find that a relatively larger informal sector in the exporting economy is associated with a higher amount of exports to the importing country. In line with this empirical result, we also construct a Melitz-type model of trade incorporating informal sector to examine different channels through which informality might affect trade. The model also sheds light on several policy changes with respect to the informal sector as well as international trade.