Continuity and change on the bosphorus shore: Arnavutköy before and after the Greek revolution of 1821
Boğaziçi kıyılarında süreklilik ve değişim: 1821 Yunan ihtilali öncesi ve sonrası Arnavutköy
  1. Tez No: 431162
  2. Yazar: ESRA ANSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAOLO GİRARDELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma Arnavutköy'ün, eski adıyla Mega Revma'nın sosyal topografya ve peyzajı açısından kritik değişim ve dönüşüm dönemlerini ele almaktadır ve özellikle yerleşimin Rum Ortodoks nüfusunu etkilemiş ilk ciddi darbe olan 1821 Yunan İhtilali konusunu merkezine almıştır. Bu tezin asıl amacı, 1821 öncesi ve takip eden dönemlerdeki kaynakları karşılaştırarak, Yunan İhtilalinin, Arnavutköy nüfus ve yerleşimini neden ve nasıl etkilediğini göstermektir. Bostancıbaşı defterleri, nüfus defterleri, kronikler, seyahatnameler ve Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde bulunan çeşitli belgelerin ışığında Osmanlı Devleti'nin Yunan ihtilaline karşı tutum ve tepkileri, devletin izlediği politikaların ve sürdürülen faaliyetlerin Arnavutköy'ü kısa ve uzun vadede, sosyal ve fiziksel olarak nasıl etkilediği yansıtılmaya çalışılmıştır. Kullanılan kaynaklar, Rum Ortodoks nüfusun yoğunlukta olduğu diğer Boğaziçi köylerinle Arnavutköy'ün arasında bir mukayese yapmaya ve Arnavutköy'ün bu bağlamda neden ve nasıl benzersiz bir örnek teşkil ettiğini göstermeye olanak sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines some crucial phases of transformation in Arnavutköy (Mega Revma), in terms of its social topography and landscape. It especially centers on the Greek Revolution of 1821, as the first serious disruption that affected the Greek Orthodox population of the village. Comparing sources related to the periods preceding and following 1821, my aim in this study was to show how and why the turbulent times of the Greek Revolution shaped population and settlement patterns of Arnavutköy. With the help of a variety of sources ranging from the Bostancıbaşı registers, population registers, official chronicles, travel and geographical narratives, and various other documents from the Ottoman state archives, I have tried to reflect on Ottoman responses to the Revolution (which were by no means constant) and how Ottoman policies and actions affected the social and physical space of Arnavutköy in the short and the long run. My sources also enabled me to make comparisons between other Bosphorus villages with dominant Greek Orthodox populations and see how and why the case of Arnavutköy is unique.