Modern Türk devletinin oluşumunda cebri cisimleştiren kurumların modus operandisi
Modus operandi of the institutions embodied coercion in the constitution of modern Turkey
- Tez No: 431175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEFA SAYGIN ÖĞÜTLE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışma, genel anlamda toplumsallığın üretken ve kurucu bir alanı olarak devlet denilen yapıyı, tarihsel ve ilişkiselci bir yaklaşımdan hareketle anlamaya dairdir. Özelde ise çalışmanın amacı, modern Türk ulus-devlet pratiğinden hareketle zor/şiddet mekanizmalarının kurumsal ve işlevsel analizini gerçekleştirmektir. Bununla birlikte devletin zor kullanımı ile karakterize olan kurumlarının özgül alanlar olarak inşalarını, tarihsel-dönemsel süreç içinde birbirleriyle olan ilişkileri boyutuyla kavramaya çalışmak da tartışma sonunda cevap getirilmesi beklenen bir diğer husustur. De facto anlamda devletin şiddet uygulayan kurumlarının tarihsel süreç içindeki dönüşümünü devlet alanı içinde meydana gelen iktidar biçimleri ve konfigürasyonlar ile ilişkili olarak takip edilebilme imkânı da çalışmada aranılacaktır.
Özet (Çeviri)
The study seeks generally to understand the structure of so-called state as a generative and constitutive field from the historical and relationalist approach. In particular, the study's aim is to analysis the coercion/violence mechanisms embodied the practices of Turkish nation-state institutionally and functionally. Besides, it aims to grasp the constructions of the institutions characterized by practices of state coercion as spesific fields. Also, it aims to examine the transformation of the state institutions executing violence into historical process in relation with the power forms and configurations take place into the state field.