Modern Türk kimliği inşasında Avrupa imgesi
Europe imagery in construction of modern Turkish identity
  1. Tez No: 705397
  2. Yazar: TÜLAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH FUAT TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
19. yüzyılda Osmanlı'nın iç yapısında Batı ile bütünleşme düşüncesi yolunda Tanzimat Fermanı'nın getirdiği reformlarla başlayan, anayasal yönetimlerin (1876 I. Meşrutiyet ve 1908 II. Meşrutiyet ) ilanıyla devam eden modernleşme çabaları Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduğunda da devam etmiştir. Cumhuriyet dönemi, seküler ve modern bir ulus devlet yaratma yolunda yapılan inkılapların üzerine oturduğu temel eksenler Türk ulus kimliğinin inşası, uygar medeniyetler seviyesine çıkma ve laikleşme olgusunun topluma yayılması olmuştur. Modern ulus devletlerin ve kimliklerin dünya sahnesinde yer almaya başlaması ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'de Türk ulus kimliğini ön plana alan yeni bir kimlik inşa sürecine girmiştir. Bu çalışmanın temel amacı Türk kimlik inşasını tarihsel süreçler içerisinde analiz ederek, ulus kimliğinin oluşumunda Avrupa imgesini (Türk ulus kimlik inşasında Avrupa etkisini) incelemektir. Bu doğrultuda tüm kimliklerin alt yapısını oluşturan kimlik kavramı ve unsurları üzerinde çalışma başlatılmıştır. Daha sonra Türk kimliğinin tarihsel süreç içerisinde nasıl ortaya çıktığı ve nasıl inşa edilmeye başlandığı çok yönlü olarak incelenmiştir. Son olarak bu tezde Avrupa uygarlığının ve kimliğinin ortaya çıkışı ve Türk kimlik inşasında nasıl bir etki yarattığı üzerinde durulmuştur. Türkiye Cumhuriyeti'nin ulus kimliğini inşa etmek için yaptığı inkılaplar çeşitli boyutlarla incenlenmiş ve bu inkılapların gerçekleşmesinde etkili olan unsurlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The modernization efforts, which started with the reforms brought by the Gulhane Edict on the way of the idea of integration with the West in the internal structure of the Ottoman Empire in the 19th century, and continued with the declaration of constitutional governments (First Constitutional Era in 1876 and second Constitutional Era in 1908), continued when the Republic of Turkey was established. The basic axes on which the reforms made to create a secular and modern nation-state in the Republican era were based were the construction of the Turkish national identity, the rise to the level of civilized civilizations, and the spread of the phenomenon of secularization to the society. With the emergence of modern nation states and identities on the world stage, the Republic of Turkey has entered a new identity construction process that puts the Turkish national identity in the foreground. The main purpose of this study is to analyze the construction of Turkish identity in historical processes, to examine the European image in the formation of national identity, that is, the European influence in the construction of Turkish nation identity. In this context, the concept of identity and its elements, which constitute the infrastructure of all identities, have been studied. Then, how the Turkish identity emerged in the historical process and how it started to be built has been examined in many ways. Finally, in this thesis, the emergence of European civilization and identity and its effect on the construction of Turkish identity are emphasized. The reforms made by the Republic of Turkey to build the national identity were examined in various dimensions and the factors that were effective in the realization of these reforms were specified.