The Making of young women at an American Missionary School in early republican Turkey
Cumhuriyetin ilk yıllarında bir Amerikan Misyoner Okulunda genç kızların yetişmesi
- Tez No: 43121
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET CUMHURİYETİN İLK YILLARINDA BİR AMERİKAN MİSYONER OKULUNDA GENÇ KIZLARIN YETİŞMESİ İzmir Amerikan Kız Koleji 1928-1940 Mezunlarının Yaşam Tarihçeleri üzerine bir Araştırma Hazırlayan: Ödül Bozkurt Bu tezde, Cumhuriyetin ilk döneminde İzmir'deki bir Amerikan misyoner okulunda yürütülmüş olan eğitimin nitelik, içerik, ve etkileri incelenmiştir. Çalışma bir sözlü tarih araştırmasına dayanmaktadır. Tezin ilk bölümünde Amerikan denizaşırı misyoner faaliyetinin kökenleri, iç mantığı ve amaçları aktarılmış, Amerikan misyoner eğitiminin Osmanlı İmparatorluğu' ndaki gelişim süreci tanımlanmıştır. İkinci bölümde söz konusu faaliyetlerin Cumhuriyet rejiminin kurulmasının ardından geçirdiği dönüşüm süreci anlatılmış ve Cumhuriyet ' in yabancı okullara ilişkin tutumu, yabancı okulların çalışmalarını belirleyen hukuki çerçeve, ve bunlar karşısındaki Amerikan misyoner tepkisi üzerinde durulmuştur. Tez için yürütülmüş olan araştırmanın bulguları üçüncü bölümde tematik bir sınıflandırma içerisinde sunulmuştur. Kişisel yaşam tarihçelerinin analizi üzerinden, yoğun Türk milliyetçiliğiyle belirlenmiş bir dönemde bir Amerikan misyoner okulunda yetişmiş olmanın anlam ve açılımları tartışılmakta ve değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE MAKING of YOUNG WOMEN at an AMERICAN MISSIONARY SCHOOL in EARLY REPUBLICAN TURKEY A Study based on the Life Histories of the 1928-1940 Graduates of the American Collegiate Institute for Girls in Izmir by Ödül Bozkurt This thesis investigates the nature, content, and impacts of education carried out at an American missionary school for girls in Izmir during the early Republican era, and is based on a research in Oral History. The first part of the thesis articulates the origins, rationale, and purposes of the American overseas missionary enterprise and displays the course of development of American missionary education inside the Ottoman Empire. The second part describes the transformation of the undertaking after the establishment of the Republic and reviews the early Republican attitude towards foreign schools, the regulations that came to be imposed on them, and the American missionary response. The findings of the research are presented in the third section in thematic manner. Through the analysis of individual life histories, the implications of exposure to American missionary influences at school in a time of intense Turkish nationalism are discussed and evaluated.