Heidegger's contribution to the ontological analysis of the world and the self
Dünya ve benlik kavramlarının ontolojik analizine Heidegger'in katkıları
- Tez No: 43132
- Danışmanlar: PROF. DR. CANEVİ FATMA PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin konusu insanın radikal bir kavramla Dasein olarak yorumlanmasından kaynaklanan Heidegger'in Benlik anlayışıdır. Gerçekliği ikiye bölen dualist anlayışı redderek, gerçekliğin birliği adına Heidegger insanı benzer varlıklardan ayırdeden yeni bir ontolojik yaklaşım getirmiştir. Bu çalışmada, Benliğin içindeki ve Benlikten kaynaklanan değişimi sağlayan varolan olarak Dasein temelinde, Benliğin ve dünyanın ontolojik araştırmasına Heidegger'in katkıları incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Heidegger's Contribution to the Ontological Analysis of the World and the Self by Elâ Akman The subject matter of this thesis is the Heideggerian understanding of the Self which results from a radical conception of man as Dasein. Heidegger by rejecting a dualistic conception of reality which divides it into two introduces, in the name of the unity of reality, a new ontological distinction whereby man is distinguished from mere entities. This study attempts to explore Heidegger's contribution to the ontological analysis of the Self and the world on the basis of Dasein as existence which provides the Self with modification in and from itself. iv