The Effects of mastery learning method of instruction and learning environment organization on mathematics achievement levels and mathematics attitude scores of second year junior high school students in a privale high ...
Tam öğrenme metodu ve öğrenme ortamı organizasyonun İstanbul'daki bir özel okulun orta ikinci sınıfındaki öğrencilerin matematik başarı ve tutumlarına etkisi
- Tez No: 43131
- Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRAN GÜZVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı Tam öğrenme yönteminin ve öğrenme Ortamı Düzenlemesinin orta ikinci sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki erişi dizeylerine ve matematiğe karşı tutumlarına olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmadaki iki bağımlı değişkenden İlki matematik başarısı, ikincisi de matematik tutumudur. istanbul'daki özel bir lisenin mevcut altı orta ikinci sınıfı bu çalışmada kullaılmıştır. Bu sınıflardan birincisinde Tam öğrenme yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi, ikincisinde Tam öğrenme yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesi, üçüncüsünde, Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi, dördüncisinde, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi, beşincisinde, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesi, ve altıncısında da geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanılmıştır. Bu çalışmanın denenceleri şunlardır: Denence 1. Tam öğrenme metodu ile öğrenme Ortamı Dûzenlemesi'nin matematik başarısına önemli bir etkisi olacaktır. Denence 2. Matematik başarısı en yüksek olan grup Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi ugulanan grup olacaktır. Bu grubu sırasıyla Tam öğrenme yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı kullanan grup, Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenmeortamı düzenlemesi kullanan gaip, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup ve geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup izleyecektir. Denence 3. Tam öğrenme metodu ile öğrenme Ortamı Düzenlemesi'nin matematiğe karşı tutuma önemli bir etkisi olacaktır. Denence 4. Matematik tutumu en yüksek olan grup Tam öğrenme yöntemi ile birlikte yardımlaşma!! öğrenme ortamı düzenlemesi ugulanan grup olacaktır. Bu grubu sırasıyla Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı kullanan grup, Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte yardımlaşman öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup ve geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup izleyecektir. Denence 5. Matematik başarısı ile matematik tutumu arasında olumlu bir ilişki olacaktır. Birinci ve üçüncü denenceleri sınamak için iki yönlü varyans analizi ve E korelasyon oranlan kullanılmıştır. İkinci ve dördüncü denenceler için Newman-Keuls formülü ve etki oranları analizleri uygulanmıştır. Beşinci denence için ise Pearson-Product korelasyon formülü kullanılmıştır.Çalışmanın sonucunda şu bulgular elde edilmiştir 1. Tam Öğrenme metodu ile Öğrenme Ortamı Düzenlemesi'nin matematik başarısına önemli bir etkisi vardır ve bu etki çoğalgandır. 2. Matematik başarısı en yüksek olan grup Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte yardımlaşman öğrenme ortamı düzenlemesi ugulanan gruptur. Bu grubu sırasıyla Tam Öğrenme yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı kullanan grup, Tam öğrenme yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup ve geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup izlemektedir. 3. öğrenme Ortamı Düzenlemesi hem yardımlaşmalı hem de rekabetli sınıflarda başarıyı bireysel çalışan sınıflara oranla daha fazla artırmaktadır. 4. Geleneksel öğretim yöntemi kullanılan sınıflarda yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi bireysel düzenlemelere göre daha etkilidir. 5. Tam Öğrenme metodu İle Öğrenme Ortamı Düzenlemesi'nin matematik tutumuna önemli bir etkisi vardır ve bu etki çoğalgandır. 6. Matematik tutumu en yüksek olan grup Tam Öğrenme yöntemi İle birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi ugulanan gruptur. Bu grubu sırasıyla Tam Öğrenmeyöntemi İle birlikte rekabetti öğrenme ortamı kullanan grup, Tam öğrenme yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup, geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte rekabetti öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup ve geleneksel öğretim yöntemi ile birlikte bireysel öğrenme ortamı düzenlemesi kullanan grup izlemektedir. 7. Tam Öğrenme yönteminin uygulandığı sınıflarda, yardımlaşmalı öğrenme ortamı düzenlemesi rekabetli öğrenme ortamı düzenlemesine göre matematiğe karşı tutumda daha etkikidir. 8. Matematik başarısı ile matematik tutumu arasında olumlu bir ilişki vardır. 8
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of the study is to test whether or not the combined effects of Mastery Learning Method of Instruction and Learning Enviroment Organization (cooperative vs competitive vs individualistic) have an impact on the achievement levels and math attitude scores of seventh grade mathematics students in a private high school in Istanbul. One dependent variable of the study was student achievement levels, and the other one was the attitude toward mathematics. There are six different groups: Mastery Learning class with Cooperative Learning Environment Organization (ML+CpLEO), Mastery Learning class with Competitive Learning Environment Organization (ML+CmLEO), Mastery Learning class with Individualistic Learning Environment Organization (ML+lnLEO), control class with Cooperative Learning Environment Organization (C+CpLEO), control class with Competitive Learning Environment Organization (C+CmLEO), control class with Individualistic Learning Environment Organization (C+lnLEO). The five hypothesis of the study are 1) There will be a significant effect of both Mastery Learning Method of instruction and Cooperative Learning Environment Organization on achievement in mathematics. 2) The math achievement level of the class studying under Mastery Learning Method of Instruction with Cooperative Learning Environment Organization will be significantlyhigher than the class which uses Mastery Learning Method of Instruction with Competitive Learning Environment Organization, followed by the class studying under Mastery Learning Method of Instruction with Individualistic Learning Environment Organization, followed by the class under Cooperative Learning Environment Organization alone, followed by the class under Competitive Learning Environment Organization alone, and followed by the class under Individualistic Learning Environment Organization (i.e. ML+CpLEO > ML+CmLEO > ML+lnLEO > C+CpLEO > C+CmLEO > C+lnLEO). 3) There will be a significant effect of both Mastery Learning Method of Instruction and Cooperative Learning Environment Organization on attitude toward mathematics. 4) The math attitude level of the class studying under Mastery Learning Method of Instruction with Cooperative Learning Environment Organization will be significantly higher than the class which uses Mastery Learning Method of Instruction with Competitive Learning Environment Organization, followed by the class studying under Mastery Learning Method of Instruction with Individualistic Learning Environment Organization, followed by the class under Cooperative Learning Environment Organization alone, followed by the class under Competitive Learning Environment Organization alone, and followed by the class under Individualistic Learning Environment Organization ( i.e. ML+CpLEO > ML+CmLEO > ML+lnLEO > C+CpLEO > C+CmLEO > C+lnLEO ). 5) There will be a positive high correlation between mathematics achievement and attitudes towards mathematics.To test the first and third hypotheses, two-way ANOVA, and E correlation ratios were used. For the second and fourth hypotheses, Newman-Keuls formula, and effect size analyses were utilized. Finally for the fifth hypothesis the Pearson-Product correlation coefficients were used. The results of the analyses indicated that, 1. Mastery Learning method, and Learning Environment Organization does have an impact on math achievement levels of students. Furthermore, the effect of two interventions is additive. 2. The achievement level of the class ML+CpLEO was the highest, followed by ML+CmLEO, followed by ML+lnLEO, followed by C+CpLEO, followed by C+CmLEO, and followed by C+lnLEO. 3. Learning Environment Organization whether it is cooperative or competitive enhances achievement in comparison to individualistic arrangements. 4. In the control conditions cooperative learning environment produces significantly higher effects than individualistic approaches. 5" The effect of Mastery Learning and Learning Environment Organization on math attitudes is significant. Furthermore, their effects are additive, 6. The highest math attitude score is obtained in the ML+CpLEO class, followed by ML+lnLEO; followed by, ML+CmLEO, followed by C+CpLEO, followed by C+CmLEO, and followed by C+lnLEO.7. Under Mastery conditions, cooperative learning environments are significantly more effective on math attitudes than competitive ones. 8. There is a significant relationship between the two dependent variables achievement of, and attitude in mathematics.