Olumlu ve olumsuz geri bildirimin, farklı kişilik tiplerindeki sporcularda, Biceps Brachii kasının maksimal istemli kasılma seviyesi üzerine etkisi
The effects of positive and negative feedback on maximal voluntary contraction level of the Biceps Brachii muscle in athletes with different personality types
  1. Tez No: 431336
  2. Yazar: MURAT SARIKABAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN YAMAN, DOÇ. DR. ERDAL BİNBOĞA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, olumlu ve olumsuz geri bildirimin, farklı kişilik tiplerindeki sporcularda Biceps Brachii kasının, maksimal istemli kasılma seviyesi üzerine etkisini incelemektir. Araştırmaya Sakarya Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan, 21'i kadın 28'i erkek olmak üzere toplam 49 sporcu öğrenci katılmıştır. Araştırmada tekrarlayan ölçümler ve deneysel desen metotları kullanılmıştır. Maksimal istemli kas kasılması (MVC) ölçümlerinde, öncelikle geri bildirim uygulanmadan alınan referans değerler tespit edilmiş, daha sonra olumlu ve olumsuz geri bildirim koşulu altında aynı ölçümler yapılmıştır. Ayrıca yapılan çalışmada kişilik ve duygusal zekâ ölçekleri kullanılmış, neden sonuç ilişkisi göz önünde bulundurularak, deneklerden alınan yüzeyel elektromiyografi (sEMG) verileri ile psikometrik ölçüm testlerinden elde edilen verilerin, SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak analizleri yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda, alanda daha önce yapılmış olan çalışmalardan farklı olarak, olumlu geri bildirimin erkekler üzerinde olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Olumsuz geri bildirimin ise erkek (%6,32) ve kızlarda (%11,44) maksimal istemli kas kasılmasında artışa neden olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of positive and negative feedback on maximal voluntary contraction level of the Biceps Brachii muscle in athletes with different personality types. 49 student athletes, 21 of whom are female and 28 of whom are male, and studying at the Faculty of Sports Sciences at Sakarya University took part in the study. In the study, repetitive measurements and experimental research methods were applied. In the maximal voluntary muscular contraction (MVC) measurements, received reference values were determined before the feedback is provided, then the same measurements were conducted under the positive and negative feedback condition. Furthermore, in this study, personality and emotional intelligence inventories were used, considering the cause-effect relationships, the data concerning the superficial electromyography (sEMG) and the data from the psychometric measurements collected from the subjects were analyzed using the statistical packet program, SPSS 20. In the light of the findings of the study, different from the previous studies in the field, it was detected that the positive feedback has negative effects on males. On the other hand, negative feedback has an effect of the rise of the maximal voluntary muscular contraction in males (6,32 %) and females (11,4 %). In addition to this, the percentage changes of positive and negative feedback and the personality traits of the subjects were compared.