Leisure motives and time perception of consumers in shopping
Alışveriş merkezlerinde tüketici eğlenme motivasyonları ve zaman kullanımı
  1. Tez No: 43137
  2. Yazar: CENK KOÇAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ESER BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
QZET Alışveriş Merkezlerinde Tüketici Eğlenme Motivasyonları ve Zaman Kullanımı Cenk Koçaş Alışveriş Merkezleri çağımızın tüketici cenneti olarak adlandırılmaktadır. Alışverişin klasik olarak tanımlanan,“ürüne ulaşıp, ona sahip olma”özelliğinin mi yoksa hedonistik özelliğinin mi daha önemli olduğu bu çalışmada incelenmiştir. Müşterinin zaman algılaması, değer anlayışları ve bunların dayandiğı iş dışı zaman değerlendirme/eğlenme motivasyonlarını kapsayan alışveriş merkezlerinde geçirilen zaman ve deneyime dayalı alışveriş konusunun, gelecekte alışveriş merkezlerinde tüketimin kuvvetli nedenlerinden biri olacağı varsayılmaktadır. Bu çalışmada alışveriş merkezlerinde geçirilen zaman ve yaşananlar konusuna yönelik çeşitli kavramlar, geniş bir bakış açısından detayıyla incelenerek, eğlenceye dayalı alışveriş yönlenmeleri ve bunun temelindeki tüketici zaman ve motivasyon karakteristikleri araştırılmaktadır. Araştırma bir alışveriş merkezinde yapılan bir anketi de kapsamaktadır ve analizler eğlenceye dayalı alışveriş yönlenmelerinin alışveriş merkezine yapılan ziyaretlerin önemli bir parçası olduğunu göstermektedir. Çalışmanın analizleri için SPSS, Windows uygulama programından yararlanılmıştır. Kullanılan analiz teknikleri faktör, kümeleme, t-testi, tek yönlü varyans analizi, ki-kare ve korelasyon analizleridir. Çalışmanın sonunda alışveriş merkezlerinde geçirilen zaman ve yaşananlar konusunda tüketiciler, uygulamacılar ve araştırmacılar için bazı bulgular sunulmuştur. Bu bulgulardan en önemlisi eğlenceye dayalı alışverişin önemidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Leisure Motives and Time Space of Consumers in Shopping by Cenk Koçaş The mall is regarded to be the consumer paradise of the century. Experiential shopping within a mall is probably more influential on this definition than the traditional utilitarian perception of shopping. Encompassing concepts like consumer time characteristics, value perceptions and underlying leisure motivations experiential shopping is the strongest candidate to be the driving force of consumption in a mall. In this study the experiential aspects of mall shopping is investigated. A series of concepts related to experiential mall shopping are comprehensively reviewed, observed and analyzed in order to asses the hedonic value perception and underlying time and motivation characteristics of the mall consumers. The research also includes a survey among mall consumers and the analyses reveal the importance of hedonic orientations in mall visits as the main finding. For the analysis SPSS for Windows application program is used and statistical analysis performed were factor (pea), k-means cluster,t-test, oneway analysis of variance, cross-tabulation and pearson correlation analysis. Implications follow for practitioners consumers, and researchers for promoting performances on the experiential aspects of mall shopping. IV