Yerel yönetimlerin rekreasyon hizmetlerine yönelik yerel halkın algısının belirlenmesine yönelik bir araştırma: Altındağ örneği
A research on the determination of local people's perception of local authorities for recreational services: Altındag example
  1. Tez No: 593934
  2. Yazar: TOLGAHAN VURGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KILIÇLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Turizm, İşletme, Public Administration, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bireylerin günlük yaşamlarında sorumlu oldukları her türlü faaliyetler dışında kalan zaman serbest zaman olarak adlandırılır. Bireylerin serbest zamanlarında kendi istekleri ile katıldıkları etkinlikler ise rekreatif etkinlikler olarak tanımlanır. Rekreatif etkinlikler bireyin serbest zamanında yenilenmesini, motive olmasını, yeni bir şeyler öğrenmesini böylelikle fiziksel ve psikolojik olarak mutlu olmasını sağlar. Son zamanlarda sağlıklı yaşama olan ilginin artması, bireylerin serbest zaman etkinliklerine daha bilinçli yaklaşması rekreasyon kavramına olan ilgiyi arttırmıştır. Rekreatif etkinliklerin sunumunda en önemli görev yerel yönetimlere düşmektedir. Yerel yönetimler, yöneticileri bizzat yerel halk tarafından seçilen, halkın müşterek ihtiyaçlarını karşılamak ile görevli, kendine ait bütçesi ve yerel meclisi olan bir yönetim birimidir. Yerel yönetimler vatandaşların temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra bireylerin yaşam kalitesinin arttırmalı, kaliteli ve bilinçli serbest zaman etkinliklerine katılmaları için gereken koşulları sağlamalıdır. Bu çalışmanın amacı yerel yönetimler tarafından sunulan rekreatif etkinliklere yönelik yerel halkını algısını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Yerel halkın görüşlerini belirlemeye için Ankara İli Altındağ İlçesi'nde bulunan meslek edindirme ve hobi kurslarına katılan kursiyerlere anket çalışması uygulanmıştır. Uygulanan anketler S.P.S.S. 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kursiyerlerin büyük çoğunluğunun Altındağ Belediyesi tarafından sunulan rekreatif etkinliklerden memnun oldukları tespit edilmiştir. Fakat belediye bünyesinde etkinliklere, etkinliklerin sunumuna ilişkin geliştirilmesi gereken bazı şeyler olduğu ve katılımcıların rekreatif etkinliklere yönelik algılarının bazı demografik değişkenlere göre değişiklik gösterdiği görülmüştür. Bu bağlamda belirlenen sonuçlara göre belediyelerin kendilerini geliştirmelerine yönelik bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The time what remains of the responsibilites and working hours of daily life is called free time. All the activities individuals voluntarily attend in their free time is called recreation activities. Recreation activities help individuals get refreshed and motivated in their free time as well as increasing levels of their physical and psychological well being. Recreation activities have recently been much more significant with an increasing inclination in healthy life styles. The most effective task manager in recreation activites are local authorities. Local authorities are elected by local people to serve and help those people and they have their own budgets and local parliaments. Local authorities must improve the quality of lives of the people and help them attend qualified recreation activites.as well as serving their basic needs. This study aims at researching and determination of the local people's perception of local recreation activities. Therefore, a literature review has been made. A survey has been applied on the attendants of hobby and vocational courses in Altındağ Ankara. The survey results have been analyzed by SPSS 25.0. It has been concluded that most of the attendants are content with these recreation activities. However, it is concluded that some recreation activities needs improving and the results depend on demographic factors of the attendants. Therefore, some further suggestions have been made to local authorities to improve and change the context of their recreation programmes.