Coups and constitutions in Brazil, South Korea and Turkey: A comparative study of legal-institutional frameworks
Brezilya, Güney Kore ve Türkiye'de darbeler ve anayasalar: Yasal-kurumsal yapılanma çerçevesinde karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 43142
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHA PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
KISA ÖZET Brezilya, Güney Kore ve Türkiye'de Darbeler ve Anayasalar: Yasal-Kurumsal Yapılanma Çerçevesinde Karşılaştırmalı Bir Çalışma Zeynep Şârlak Bu tezde Brezilya, Güney Kore ve Türkiye'de yer alan askeri darbe ve ertesinde girişilen yasal-kurumsal yapılanma sürecinin karşılaştırmalı bir analizi ve bu analiz çerçevesinde Türkiye örneğinin değerlendirmesi yapılmıştır. Ağırlıklı olarak birincil kaynaklar kullanılmıştır: Anayasalar, Özel Kanunlar, Askerlerin Demeçleri,.. vb. Brezilya ve Güney Kore'deki siyasi yapıyı yeniden şekillendiren uzun dönemli askeri yönetimle kıyaslandığında, Türkiye'deki askeri rejimler kısa ömürlü olmuştur. Buna karşın, üç ülkenin asker tarafından oluşturulan anayasal ve kurumsal yapılarında ve darbe ertesi uygulamalarında önemli benzerlikler görülmektedir. Anayasaların ve resmi dokümanların detaylı karşılaştırmalı bir analizi bu üç ülkede askeri gücün açık ve/veya örtülü bir biçimde ve benzer süreçler içerisinde kurumlaştığını gösteriyor. Bu seyir kendini en açık biçimde milli güvenlik kavramı kullanılarak girişilen eylemlerde ve yaratılan kurumlarda belli ediyor. Tezde, dikkat çekici anayasal-kurumsal benzerliklerin yanısıra, paralel siyasi ve ideolojik süreçler de belirlenmiştir. Ayrıca sivil yönetime geçildikten sonra yürürlüğe konan anayasa ve anayasa değişiklikleri, her üç ülkede şu anda geçerli olan anayasal yapı içinde yer alan askeri tortulan belirlemek amacıyla incelenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Coups and Constitutions in Brazil, South Korea and Turkey: A Comparative Study of Legal-Institutional Frameworks by Zeynep Şarlak In this thesis, I offer a comparative analysis of the Brazilian, South Korean and Turkish cases of military interventions and subsequent legal-institutional re structuring mainly after 1960 as well as an evaluation of the Turkish experience. Primary sources are used in the main: Constitutions, Special Laws, Institutional and Constitutional Acts and statements of military-men. The duration of direct military rule after each intervention in Turkey has been relatively short (1960-61, 1971-73 and 1980-83) compared to the long-term military rules in Brazil and South Korea, where the military in both cases, as a prominent force, reshaped the political structure. Nonetheless all three cases have significant similar features apparent in the constitutional and institutional structures established by the military, in addition to the post-coup policies of the regime. A closer comparative analysis of Constitutions and other official documents in all three cases shows a similar pattern of intervention, followed by an overt and covert institutionalization of the power of the military. This process is seen most clearly in the practices associated with the concept of“national security”in all three regimes, but the comparison only begins there. In addition to broad similarities in constitutional and institutional structures, parallel political and ideological patterns are identified. Furthermore the Constitutions and constitutional amendments promulgated after transition to civilian regimes in all three cases are examined with a view to determining the military sediments in the subsequent constitutional structure. m