Political parties and democratic development in pakistan: Military regimes and democratic transformative struggle
Pakistan'da siyasi partiler ve demokratik gelişme: Askeri rejimler ve demokratik dönüştürücü mücadele
- Tez No: 833993
- Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE AYATA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Pakistan'ın siyasi tarihine istikrarsızlık, kargaşa ve türbülans damgasını vurmuştur. Ağustos 1947'de bağımsızlık zamanında, Pakistan demokratik bir hükümet sistemi ile başladı, ancak daha sonra ülke tekrar tekrar askeri darbeler yaşadı. Askeri yönetim döneminde demokratik süreç çarpıtılmış, özgürlükler kısıtlanmış, siyasi faaliyetler yasaklanmış, basın sansürlenmiş ve laik kültüre saldırılmıştır. Pakistan'ın çalkantılı siyasi tarihinin diğer rahatsız edici yönleri arasında; onaylanan üç anayasa, haksız yargı müdahaleleri ve çekişmeli on genel seçim. Bütün bunlara rağmen, demokratik özlemler galip geldi ve parti sistemi ayakta kaldı. Bu tez, Pakistan'da siyasi partilerin demokratikleşme sürecindeki rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Demokratikleşme potansiyel olarak uzayan bir süreçtir, çünkü yeni demokrasilerde demokratik erozyon ve çöküş umutları devam etmektedir. Ayrıca, demokratikleşme bir boşlukta gerçekleşmez. Bir yandan, siyasi partiler halk desteğini harekete geçirmek için fırsatlara göre hareket ederler; öte yandan, sivil yönetim için verdikleri mücadelede kısıtlamalarla karşılaşıyorlar. Bu çalışma, Pakistan'ın çalkantılı demokrasi deneyiminin doğru bir şekilde anlaşılmasının, siyasi partiler ile demokratikleşme süreci arasındaki ilişkinin belirlenmesini gerektirdiğini tartışacaktır. Bu çalışma, ilk olarak, siyasi partilerin demokratik geçişteki rolüne ilişkin soruyu ve ikinci olarak, siyasi partilerin demokratik konsolidasyon sürecindeki ilgisini ele almaya çalışacaktır. Pakistan'ın demokratik gelişimine ilişkin mevcut literatüre katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Pakistan's political history is marked by instability, turmoil and turbulence. At the time of independence in August 1947, Pakistan began with a democratic system of government, but then the country experienced repeated military coups. During the military rule, democratic process was warped, freedom was limited, political activities were banned, the press was censored and secular culture was attacked. Other disturbing aspects of Pakistan's tumultuous political history include; three ratified constitutions, unwarranted judicial interference and ten contentious general elections. Notwithstanding all this, democratic aspirations prevailed and the party system survived. This thesis aims to examine the role of political parties in democratization process in Pakistan. Democratization is potentially a protracted process as democratic erosion and collapse remain prospects in new democracies. Furthermore, democratization does not occur in a vacuum. On the one hand, political parties act upon opportunities to galvanize popular support; on the other, they face constraints in their struggle for the civilian rule. This study will argue that a proper understanding of Pakistan's turbulent experience with democracy necessitates determining the correlation between political parties and democratization process. This study will try to address, first, the question concerning the role of political parties in democratic transition, and second, the relevance of political parties in democratic consolidation process. It will contribute to the existing literature on Pakistan's democratic development.