Çalışan kadınlar ve çalışmayan kadınlarda anksiyete düzeyinin, stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi, karşılaştırılması ve sosyodemografik etkenler açısından incelenmesi
Working women and working women of anxiety level, the determination of stress coping methods of investigation for the purpose of comparison and demographic factors
- Tez No: 431477
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada amaç; çeşitli iş alanlarında çalışan bir grup kadın ile çalışmayan bir grup kadının anksiyete düzeyinin, stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi ve sosyodemografik etkenler ile ilişkisinin incelenmesidir. Tarama modeli olan bu çalışmada Beck Anksiyet Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Ölçeği ve araştırmacının hazırladığı bir kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemi; İstanbul il merkezinden rastgele seçilen 61'i çalışmayan, 92'si çalışan 153 kadından oluşmaktadır. Çalışmamızda elde ettiğimiz bulgular bireylerin anksiyete düzeylerinin orta derecede olduğu stresle başa çıkma da ise problem çözme boyutunu daha çok kullanmışlardır. Kaygı düzeyi yüksek kişilerin stresle başa çıkmada kaçınma boyutunu daha çok kullandıkları gözlenmiştir. Çalışan ve çalışmayan kadınların anksiyete düzeyleri ve stresle başa çıkma tazları arasında yapılan karşılaştırmada anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Sonuç olarak kaygı düzeyi ve stresle başa çıkma da kullanılan tarzlar arasında bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Kaygı arttıkça kaçınma alt ölçeğinin, kaygı azaldıkça problem çözme alt ölçeğinin puanları artmıştır. Anahtar Kelimeler : Anksiyete, Stres,
Özet (Çeviri)
Objective of this study is to analyse the anxiety levels of a group of employed and unemployed women work in various fields, the determination of the ways to deal with stress and the connection with socio-demographic factors. In this search which is a scanning model, Beck anxiety scale, coping with stress scale and a personal information form prepared by the researcher are used. The exemplar of this research is presented from 61 unemployed and 92 employed in total 153 women drawn randomly in İstanbul city.According to the discoveries from the study anxiety levels of the individuals are in medium level and they commonly use problem solving process to cope with stress. On the other hand it is found that people with high anxiety more commonly use avoiding process to cope with stress. A significant difference is not found in the comparison made between unemployed and employed women to see their anxiety levels and styles to cope with stress. In conclusion, a connection between anxiety level and styles used to cope with stress is found. And the points of avoiding lower scale increased as the anxiety rose while the points of problem solving lower scale increased as the anxiety decreased. Key Words : Anxiety, Stress.