Beylikdüzü ilçesinde yaşayan çalışan kadınlar ve çalışmayan kadınların anksiyete düzeyinin stresle başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesi, karşılaştırılması ve sosyodemografik özellikler açısından incelenmesi
Determining and comparing the anxiety level of working women and non-working women living in Beylikdüzü district in terms of coping methods with stress and analyzing them in terms of sociodemographic methods
  1. Tez No: 745950
  2. Yazar: MELİS ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİŞAN BURAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışan ve çalışmayan kadınlarda anksiyete düzeyleri ile ve stresle baş edebilme yöntemleri arasında olan ilişkinin incelenmesi, bu ölçeklerin demografik özellikleri açısından nasıl farklılık gösterdiği araştırılmasıdır. Bu araştırma ilişkisel tarama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, İstanbul İl'i Beylikdüzü İlçesinin Cumhuriyet Mahallesi'nde bulunan sitelerde yaşayan çalışan ve çalışmayan 18-65 yaş aralığındaki bireylerden oluşmuştur. Bu çalışmanın verileri araştırmacı tarafından çalışmaya katılanların sosyodemografik bilgilerini belirlemek için oluşturulan 'Kişisel Bilgi Formu', 'Beck Anksiyete Ölçeği ve 'Stresle Başa Çıkma Ölçeği' uygulanarak toplanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ilk olarak SPSS programı ile analiz edilmiştir. Normal dağılımı gösteren verilerde iki bağımsız grubun ortalamaları arasında fark olup olmadığını test etmek için T-test analizi kullanılmıştır. Çalışmada, değişkenler arasında olan ilişkiler Pearson Moment Multiplication Korelasyon analizi ile incelenmiştir. Çalışmanın bulgularına göre, çalışan kadınların depresyon puanlarının çalışmayan kadınların depresyon puanlarından daha düşük olduğu ve çalışan kadınların başa çıkma puanlarının çalışmayan kadınlara göre daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca depresyon ile Stresle Başa Çıkma puanları arasında orta düzeyde negatif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between anxiety levels and methods of coping with stress in working and non-working women, and to investigate how these scales differ in terms of demographic characteristics. This research was carried out with the relational screening method. The sample of the study consisted of working and non-working individuals between the ages of 18-65 living in the estates located in the Cumhuriyet Mahallesi of Beylikdüzü District of Istanbul. The data of this research were collected by applying the Personal Information Form', the 'Beck Anxiety Scale' and the 'Coping with Stress Scale' created by the researcher to determine the sociodemographic information of the participants. The data obtained from the research were first analyzed with the SPSS program controlled. T-test analysis was used to test whether the means of two independent groups differed from each other in data showing normal distribution. In the study, the relationships between the variables were examined with Pearson Moment Multiplication Correlation analysis. According to the findings of the study, it was found that men's depression scores were lower than women's depression scores and that men's coping scores were higher than women's. In addition, it was concluded that there is a moderately negative and statistically significant relationship between depression and Coping with Stress scores.