Contested waters of the Middle East
Orta Doğu'nun sorunlu suları
  1. Tez No: 43148
  2. Yazar: AŞKIM İNCİ SÖKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜN KUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Dünyanın en istikrarsız bölgelerinden olan Ortadoğu, son yıllarda yeni bir çatışma öğesi ile karşı karşıyadır : Su. Hızla artan nüfus, kentleşme ve sanayileşme, çölsü ve kıraç toprakların tarıma açılması nedeniyle, bölgenin kıt su kaynakları üzerinde aşırı bir baskı ve paylaşım rekabeti doğurmuştur. Su kaynaklarını ellerinde bulunduran ülkelerle, bundan yoksun olanlar arasında sürekli anlaşmazlıklar meydana gelmekte, sınıraşan suların kullanımı konusunda uygulanması zorunlu uluslararası hukuk kurallarının olmayışı, sorunun çözümünü daha da güçleştirmektedir. Ortadoğu'da sorunlu su kaynakları Şeria, Dicle, Fırat, Asi ve Nil havzalarının nehir ve kollarıyla yeraltı sularıdır. Bu havzaların ortak özelliği, birden çok egemen devletin topraklarına dağılmış olmaları, buna karşılık yukarı memba durumunda bulunan ülkelerin kullanım şekilleri nehir ve kollarının doğal akışını etkiliyerek aşağı memba ülkelerinin kullanımında sorunların çıkmasına neden olmaktadır. Bu durumun sorun oluşturması, suların yeterli olmamasının sonucudur.IV Ortadoğu su sorunu, özellikle Atatürk barajının su tutmaya başlamasından sonra Batı basınında sık sık işlenmeye başlandı. Anlaşmazlıkları askeri yollarla çözümlemek, çatışmaları güç kullanımı ile sona erdirmek Ortadoğu ülkeleri için yaygın bir davranış olduğundan, su savaşlarının çıkacağı ile ilgili çeşitli yorumlar basında yer aldı. Ortadoğu da pek çok sorunun içice geçmesinden dolayı, bölgesel düzeyde kapsamlı ve kalıcı bir çözüm yakın bir zamanda ulaşılacak gibi gözükmektedir. Artık başta Filistin ve Ürdün olmak üzere Arap yönetimleri toprak gibi birincil sorunlar üzerinde anlaşmak üzere İsrail ile masaya oturmuş bulunmaktadır. Yaratılan ortak zeminler, mevcut su kaynaklarının etkin kullanımı ve kullanılabilir su kaynaklarının artırılması ile sorunun çözümüne yönelik önemli adımların atılmasını sağlıyacaktır. Problem oluşturan her bir nehrin kullanıcı devletler tarafından aralarında eşitçe, hakça ve optimal şeklinde paylaşımı ortaya çıkan sorunların çözümlenmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Middle East which is one of the most unstable regions in the world has encountered a new reason for conflict in recent years: Water. The accelerating population, expanding agriculture, industrialization, and higher living standards have led to the competition over the inadequate water resources. The existing political hostility and insufficient water to satisfy human needs among all the nations of the Middle East heightens tensions between haves and have-nots. In addition, the international law is yet to be developed in this respect. The absence of binding international law puts strains on reaching the solution to the problem. There are three major international rivers in the Middle East which have caused water allocation difficulties. These are the Jordan, the Nile and the Tigris-Euphrates. All of them are characterised by having parts of their watersheds in different countries. The countries in that region are bound by common rivers and aquifers. This common usage produces a water competition between upstream-downstream states. In addition, there are inadequate water resources. The water problem of the Middle East increased considerably after Turkey's initiation of the Atatürk Dam on the Euphrates. The conflictual aspects of the water problem and the possible water war scenarios were emphasized in many western publications. As different causes of conflict and instability are related to each other, to reach a comprehensive and permanent solution at the regional base do not appear to be easy. Approaches to politics and diplomacy are dominated by a mentality of zero-sum games. At the moment, first of all Palestinian and Jordan, then the Arab countries have begun to negotiate with Israel in the main conflicting issues such as territory. In connection with the created common ground, the optimal utilization of water resources and the increase of existing resource are the concrete steps towards the resolution of the problem.