A Study on quality perception and effectiveness of attribute choice criteria and information sources in car purchase decisions
  1. Tez No: 43149
  2. Yazar: SÜLEYMAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı otomobil tüketicilerinin otomobilin iç ve dış özelliklerini bir kalite göstergesi olarak nasıl algıladıklarını bulmak, bu özelliklerin tüketicilerin satınalma kararma etkisini araştırmak, ve bilgi kaynaklarının tüketicilerin satınalma kararına olan etkilerini incelemektir. Bu amaçla İstanbul'da yaşayan 204 kişiye anket uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS-PC+ programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlan göstermiştir ki; otomobil tüketicileri otomobilin kalitesini algılarken dış özelliklerden çok iç özellikleri kullanmaktadır. Bahsedilen iç özellikler olarak otomobilin fiziksel yapısı ile ilgili olan görünüm, konfor, sürüş keyfi, motor gücü ve hızlanması, dayanıklılığı, güvenlik özellikleri, ve yakıt tüketimi gibi özellikler gösterilebilir. Dış özellikler için ise ürünle ilgili ama ürünün fiziksel yapısı ile ilgili olmayan fiat, marka, garanti süresi, ve servis ve yedek parça olanakları gösterilebilir. Bu özellikler arasında otomobilin kalitesinin göstergesi olarak en çok dayanıkhhğı, en az ise fiat özellikleri görülmektedir. Otomobil tüketicileri otomobilin kalitesini algılarken dış özelliklerden çok otomobilin fiziksel yapısı ile ilgili iç özelliklere güvenmektedir. Buna karşılık tüketicilerin otomobil alma kararma iç özelliklerden çok, dış özellikler etki etmektedir. Servis ve yedek parça olanakları, fiat, ve marka özellikleri sırasıyla tüketicilerin kararma en çok etki eden özellikler olarak bulunmuştur. Tecrübeye dayalı bilgi kaynaklan olarak, tamdık fikirleri ve önceki tecrübeler diğer bilgi kaynaklan ile karşılaştırıldığında tüketicinin otomobil satınalma kararma daha çok etki etmektedir. Reklamların, yazı ve makalelerin, ve satıcının tüketicinin otomobil satınalma kararma çok az yada hiç etkisi olmadığı görülmüştür. Demografik ve diğer değişkenler, örneğin ilk araba sahiplerine göre, marka sahiplerine göre, memnuniyet derecesine göre vs., iç ve dış özelliklerin otomobilin kalite göstergesi olarak algılanmasına, bu özelliklerin ve bilgi kaynaklarının tüketici kararına olan etkilerine göre değişkenlik göstermektedir. Çalışmanın sonunda literatürle bağlantılı olarak sonuçlar, yönetim ve gelecekteki araştırmalar için önerilerde bulunulmuştur. vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A Study on Quality Perception and Effectiveness of Attribute Choice Criteria and Information Sources in Car Purchase Decisions by Süleyman Yılmaz This study deals with the subject of perceived quality of an automobile. The purpose of the study is to find out how automobile consumers evaluate intrinsic and extrinsic product attributes as a quality indicator of an automobile, how effective these attributes, and the information sources are on purchase decision of automobile buyers. A structured undisguised questionnaire was administered to 204 people living in Istanbul chosen by a non-probabilistic convenience sampling method. SPSS-PC+ was used for data analysis. Results of the study indicated that automobile consumers tend to use intrinsic attributes, namely style and comfort, fun to drive, power and acceleration, durability, safety features, and fuel economy attributes, in inferring quality of an automobile rather than extrinsic attributes, price, brand, warranty coverage, and service and spare parts availability attributes. Automobile consumers rely on physical attributes of an automobile in inferring its quality more than marketing-related attributes. Durability attribute is found to be the most contributing attribute to perceived quality of an automobile, and conversely price is found to be the least. Extrinsic automobile attributes are found to be more effective on purchase decision compared with intrinsic attributes. Service and spare parts availability, price, and brand attributes are found to be more effective on purchase decision compared with other attributes. Experience- related information sources, past experience and word-of-mouth, are found to be more effective on purchase decision of automobile buyers compared with other information sources. It is found out that advertising, non-marketer related mass media, and dealer have little or no effect on purchase decision of automobile buyers. Demographic characteristics and other variables as first or repeat car ownership, brand loyalty, brand ownership, and satisfaction level are related to the perceptions of automobile attributes as quality indicators, effectiveness of automobile attributes on purchase decision, and effectiveness of information sources on purchase decision. The study ends with the conclusions and their relation to literature, and implications for management and future research.