Representation of women's body in social media: A more diverse space
Kadın vücudunun sosyal medyada temsili: Daha çeşit sahibi bir alan
  1. Tez No: 431481
  2. Yazar: İDİL DAMLA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Güzellik ideallerinin tanımlanması ve dayatılmasında medyanın etkisi inkar edilemez durumdadır. Bu güzellik idealleri değişken olsa da sembolize ettikleri değerler değişmez: çekicilik, sosyal onaylanma ve mutluluk. 20. Yüzyılın ideal vücut şekilleri oldukça belirgin olup hem kadınlara hem de genç kızlara diyet, egzersiz ve kozmetikler ile ulaşılması gereken hedefler olarak medya tarafından aktris ve modeller örnek gösterilerek dayatılır. Sosyal medya, medyanın yeni bir formu olarak 2010'lu yıllarda geleneksel medyanın güç dinamiklerini değiştirdi. Alternatif fakat daha baskın bir ses olarak sosyal medya yeni dönemin güzellik ideallerini tanımlama gücüne sahiptir. Geleneksel medyanın baskıcı ve erkek-egemen sesine karşılık sosyal medya her bireyin söz sahibi olduğu daha liberal, daha çeşitli ve daha feminist bir sestir. Sosyal medyada etki sahibi kişiler, geleneksel medyaya kıyasla çok daha çeşitli ve ulaşılabilir kişilerdir. Bu çalışma vücut ideallerinin tanımlanması süreçlerini sosyal medyanın yeni yaklaşımı ve etki sahipleri ile açıklar. Sosyal medyanın vücut idealleri öne çıkan üç vaka içinde incelenecektir: sosyal medyada tanımlanan ana akım güzellik idealleri; sosyal medyada popüler olan güzellik akımları Fitspiration ve Thinspiration; ve büyük beden modellerin yükselişi ve sosyal medyada vücut pozitifliği akımı. Tartışma Sosyal Karşılaştırma Teorisi, Sosyal-Bilişsel Teori, Yetiştirme Teorisi, Nesneleştirme Teorisi ve Feminist Teori ışığında detaylandırılmıştır. Anahtar Kelimeler 1) ideal vücut 2) sosyal medya 3) kadın bedeni 4) fitspiration 5) vücut pozitifliği
Özet (Çeviri)
There is enough evidence on the mass media's effect on defining and imposing the ideals of women's beauty. Although this ideals are variable, the values they symbolize are very static: attractiveness, social acceptance and happiness. In 20th century ideal body shapes were very distinct and they were imposed on women and even young girls as goals which should be attained with diets, exercise and cosmetics by traditional media with given examples of actresses and models. In 2010's social media, as the new form of the media, changed power dynamics of traditional media. As an alternative but a more dominating voice, social media has a new power of defining the body ideals of the new era. Instead of the autonomous and patriarchal voice of traditional media, social media has a more liberal, more varied and a more feminist voice where every individual has a say in it. Influencers of social media is more diverse and attainable than the traditional media. This paper analyses the change in the process of defining body ideals with the new approach and new influencers of social media. Body ideals of the social media is analyzed under three most outstanding cases of: the mainstream beauty ideal defined by social media, beauty trends Fitspiration and Thinspiration that became popular with the social media, and the rise of the plus size models and body positivity in social media. Discussion is detailed in the light of Social Comparison Theory, Social Cognition Theory, Cultivation Theory, Objectification Theory and Feminist Theory. Anahtar Kelimeler (İngilizce): 1) body ideal 2) social media 3) women's body 4) fitspiraton 5) body positivity