Handling the Syrian refugee crisis: Turkey and the EU
Türkiye ve AB bağlamında Suriyeli mülteci krizi
  1. Tez No: 431480
  2. Yazar: SULTANA DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Suriyeli mülteci krizi bugün dünyanın karşı karşıya kaldığı en önemli sorunların başında gelmektedir. Savaşın başlamasından bugüne geçen 5 yıl içerisinde, zorunlu göç eden insan sayısı büyük rakamlara ulaşmıştır. Türkiye, bütün bu zaman zarfında, söz konusu savunmasız insan kitlelerini en çok kabul eden ve ev sahipliği yapan ülke olmuştur. Öte yandan, Avrupa Birliği Türkiye'nin aksine, mültecilere misafirperver olmak yerine kendi bölgelerine yönelen bu akını durdurmak için çözüm yolları aramaktadır. Bu noktada, Avrupa Birliği ve Türkiye arasında mutabakatı sağlanan Geri Kabul Antlaşması önemli rol oynamaktadır. Bu antlaşma, mültecilerin Avrupa'dan Türkiye'ye geri gönderilme konusunda temel oluşturmaktadır. Geri Kabul Antlaşması'nın, mülteci krizinin Avrupa Birliği'nde neden olduğu sosyal, politik ve ekonomik sorunları çözümünde nasıl bir rol oynayacağı soru işaretidir.
Özet (Çeviri)
The Syrian refugee crisis constitutes the leading problem that the world is facing today. For five years now, since the beginning of the conflict in Syria, the number of people who forcibly displaced is enormous. Turkey all of these years was one of the countries which accepted and hosted most of these vulnerable people. On the other hand, the European Union contrary to Turkey, instead of being hospitable, tried to find solutions to prevent the flows in its territory. At that point, the European Union-Turkey Readmission Agreement plays a very important role, as this agreement constitute the basis of the refugee returns from EU back to Turkey. However, it is not possible to say that the Readmission Agreement will be able to resolve the social, political and economic implications that the refugee crisis created in the European Union.