A structural macroeconometric model of Turkish economy
Türkiye ekonomisinin yapısal makroekonometrik modeli
- Tez No: 431485
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde 1998-2014 dönemine ait çeyreklik veriler kullanılarak Türkiye ekonomisinin küçük ölçekli makroekonometrik yapısal modelinin oluşturulması amaçlanmıştır. Model, milli gelir özdeşliğinin yanı sıra dış ticaret, para piyasaları, işgücü piyasası göstergeleri ve üretim yöntemine göre hesaplanan ulusal gelirin yer aldığı beş adet bloktan oluşmaktadır. Örneklem içi tahmin sonuçları geleneksel araçlar kullanılarak ölçülürken, örneklem dışı tahmin sonuçları rassal simülasyonlar ile oluşturulan güven aralıkları ile test edilmiştir. Tahmin performansı modelin tutarlı ve ekonomi teorisi ile uyumlu olduğunu göstermiştir. Modelin geçerliliği gerek örneklem içi gerekse örneklem dışı simülasyonlar ile kontrol edilmiştir. Elde edilen sonuçlar modelin tahmin çalışmaları ile politika analizlerinde kullanılabilir olduğunu teyit etmiştir. Tez kapsamında oluşturulan politika simülasyonları kur, maliye politikası ve para politikası şoku olmak üzere üç farklı varsayım kümesine dayandırılmıştır. Simülasyon sonuçları, ekonomiye para piyasaları ve dış ticaret kanalıyla etki eden dış şoklara karşı Türkiye ekonomisinin kırılganlığının yüksek olduğunu göstermiştir. Bu noktada dış şokların yanı sıra yurt içindeki siyasi belirsizliklere karşı dayanıklılığın tesis edilmesi açısından bütçe disiplininin büyük önem taşıdığı değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to build a small structural macroeconometric model of the Turkish economy by using quarterly data in the period between 1998 and 2014. The model consists of five blocks which are based national income identity, external trade, monetary market, labor force market and national income in terms of production approach. Within-sample forecasting performance of the model is measured by conventional tools while the out-of-sample forecasting performance is tested using confidence intervals generated by stochastic simulations. The trace performance of the model shows that the model is coherent and compatible with the economic theory. Validity of the model is checked both within-sample and out of the sample cases. Results from validity tests indicate that the model is reasonably useful for forecasting and policy analysis. The policy simulations of the model are based on three sets of assumptions: fx rate shock, fiscal policy shock and monetary policy shock. Simulation results suggested that the Turkish economy is highly vulnerable to external shocks through external trade and money market channels. At this point budget discipline appears to be crucial in improving the resilience of the economy against both international shocks and domestic political uncertainties.