The role of the state and political elite on the lives of citizens in Israel and Turkey: A comparative anaysis of the Kibbutz and the Village Institutes
İsrail ve Türkiye'de devletin ve siyasi seçkinlerin vatandaşlar üzerindeki rolü: Kibbutz toplulukları ve Köy Enstitüleri'nin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 431486
  2. Yazar: VOLKAN NOM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş kısmında, 'devlet, milliyetçilik, vatandaşlık gibi kavramlar incelenmiş çalışmanın çerçe-vesini belirlemesi açısından Israil – Türkiye ve Kibbutz toplulukları- Köy Enstitüleri hakkında genel bir bilgi verilmiştir. Yanı sıra bu çalışmanın yapılmasının sebebi ve literatürde nasıl konumlanabileceği de açıklanmıştır. Çalışma iki ana kısma ayrılmış ve ilk kısımda odak Israil ve Kibutztoplulukları olarak belirlenmiştir. Daha anlamlı bir fikir edinme için Israil'in tarihi genel hatlarıyla açıklanmıştır. 19. yüzyıl sonlarından başlayarak 1970'li yıllarda bitirmek üzere amaçlanan çalışma sonrasında –Kibbutz toplulukları hâlâ aktif ve var oldukları üzere- daha ileri tarihlere de değinmenin elzem olduğu ortaya çıkmış ve sonuç bölümünde yakın geçmişe de değinilmiştir. Kibbutz, detaylı bir incelemeye kalkışılırsa, başlı başına devasa bir araştırma konusu olabileceği ve bu çalışmanın sınırlarını aşacağı üzere, devletin ve politik seçkin züm-renin etkisini gösterecek önemli detaylar üzerinde daha fazla durulmuştur. İkinci ana kısımda odak, Türkiye ve Köy Enstitüleri'dir. Köy Enstitüleri Türk modernleşmesi sürecinde ve bugün bile süren siyasi tartışmalarda özel bir yere sahiptir. Köy Enstitülerinin kuruluşunun ve sadece 8 yıl yaşayabilmelerinin sebebini anlamak için Türk modernleşmesinin tarihsel kökenlerine gitmek gerekecek ve Osmanlı İmparatorluğu'nun ve Türkiye Cumhuriye-ti'nin uyguladığı politikalara bakarak anlamak mümkün olacaktır. Tüm bu gelişmeler ve bun-ların Köy Enstitüleri ile ilişkileri, enstitülerin yıkılışı ve resmi olarak kapanışı ikinci ana kısımda tartışılmıştır. Sonuç bölümünde Kibbutz ve Köy ve Enstitülerini, dolayısıyla Israil ve Türkiye'yi karşılaştırmak için tarihi ve güncel olaylardan yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part, some concepts: state, nationalism, citizenship are explained and a brief information about Israel, Turkey and Kibbutz communities, Village Institutes are given in order to draw the framework of the study. Moreover, the reasons of studying on this topic where it can stand in literature are explained in the“introduction”part. The study is divided into two chapters and in the first chapter the focus is on Israel and Kibbutz communities. In order to have a meaningful understanding, some important developments in Israel's history are explained in this chapter. It is aimed to frame it in a certain period that starts with the late 19th century and finishes in 1970s. However, it became clear that in order to understand the importance of the Kibbutz it was necessary to have a look at more forward and see its situa-tion today. Kibbutz –when examined in detail- can be the topic of a huge study and it would exceed the limits of this study to mention most of the details. Hence, while determining the limits, significant details are explained in order to show the state's and political elite's influ-ence on Kibbutz, later on. In the second chapter, the focus is Turkey and Village Institutes. Village Institutes has a spe-cial place in Turkish modernization period and in political debates even today. In order to understand the reasons of establishment of Village Institutes and why they could live only eight years it is necessary to explain: Turkish way of modernization, historical roots of mod-ernization with Ottoman Empire, policies employed by the new Republic, what were the mo-tivations to think of a project to reach the villages, etc. All these developments and their rela-tions with Village Institutes, its collapse, and official closing are discussed in chapter two. In order to compare Kibbutz with Village Institutes and consequently Israel and Turkey in the conclusion part historical and current developments are given and discussed.