Narra Ludens: Explaining video game narrative engagement through player types and motivations
Narra Ludens: Video oyun anlatıları ile etkileşimin oyuncu türleri üzerinden açıklanması
- Tez No: 431490
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELCEN ÖZTÜRKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bu çalışmanın amacı video oyunları içindeki farklı anlatısal bileşenlere karşı oyuncuların davranışlarını daha iyi anlamaktı. Akademik oyun çalışmalarının bir bölümü olan oyuncu türleri araştırmaları oyuncuların neden ve nasıl oyunlarla ilişki kurduğunu anlamaya çalışır. Daha önce yapılan çeşitli oyuncu türü araştırmalarında“anlatısal”(narrative) ya da“hayalci”(fantasy) diye isimlendirilen bazı oyuncu türleri ortaya çıkmış ancak bunların davranışları yeterince ayrıntılı açıklanamamıştı. Anlatısal oyuncuları daha iyi anlamak için oyunların kullanıcı yorumları üzerinde metinsel bir analiz yapma metodu seçildi. Çalışma için Steam platformunda 2016'nın ilk çeyreğinin en popüler anlatısal bileşenlere sahip 18 oyunundan 1690 adet kullanıcı yorum yazısı toplandı. Yorumlar bir anlamsal ve bağdeğer analizine sokuldu. İlk olarak yorumlar anlatısal bileşenlerin bazında kümelere parçalandı, sonra da her bir kümenin bağdeğer puanı hesaplandı. Bu analiz oyuncuların oyunlarda kullanılan anlatısal bileşenler hakkındaki algılarını ve oyuncuların her bir bileşene nasıl bir duyarlılıkla yaklaştığını ortaya koydu. Ancak anlatısal oyuncu türlerini ortaya çıkarmak için bağdeğer/küme verisi bir yakınlık analizine sokuldu. Bu analizde beş farklı anlatısal oyuncu türü ortaya çıktı. Bu türlerin seçilen yorumları okunarak, türler isimlendirildi ve kümelere karşı gösterdikleri düşük, yüksek, ve ortalama bağdeğerlere bakılarak davranışları açıklandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the behaviours of video game players regarding different narrative components inside video games. A branch of academic game studies called player type resarch seeks to understand why and how different players engage with video games. Various previous player type research offered a category of gamers commonly known as“narrative”or“fantasy”player type, yet failed to address the behaviours of this type in detail. To explain narrative players, the methodology of textual analysis on user reviews was chosen. The study gathered 1690 user reviews from Steam platform about 18 video games that were determined as the most popular games with narrative components in the first quarter of 2016. The reviews were run through a semantic cluster and a valence analysis. Initially they were divided into clusters of narrative components, then the valence scores of each components were calculated. This provided the quantitative data of what components were leading the players' perceptions of the games, and how the players approached to each cluster sentimentally. However to understand the player types, a proximity analysis was performed on valence/cluster data. This analysis outlined five narrative player types. Tracing back to manually analysing selected reviews of these types, the types were named and their behaviours were explained through the clusters that they demonstrated low, high, and median valence scores to.