The 'Badass' female fighters: Media representations of Kurdish women in Kobane
Belalı' kadın savaşçılar: Kobani'de savaşan Kürt kadınlarının medyadaki temsili
- Tez No: 431491
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR ERHART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
15 Eylül 2014 tarihinde cihat yanlısı grup ISIS, Suriye'nin Kobani ilçesine saldırdıktan sonra Kürt gruplar şehri savunmaya ve korumaya aldı. Bu gruplar içinde YPG ve onun kadın kolu YPJ, daha sonrasında Peşmerge vardır. Amerika Birleşik Devletleri askeri yardım göndermek ve diğer Avrupa ülkelerinin çatışmaya müdahale etmesi için uğraştı. Batı da kadınları kullanarak savaşan grupları medyasında yansıtarak bu desteği göstermiş oldu. Kadınların bir savaş stratejisi olarak kullanılıp kullanılmadığı Şarkiyatçılık, Mitler ve Metalaşma teorileri kapsamında bu çalışmada incelenmiştir. Kobani'de savaşan bu Kürt kadınlarının Batı medyasındaki yansıtılması moda dergilerindeki 5 makale üzerinde çalışılmıştır. Bu dergiler Elle, Marie Claire, Cosmopolitan ve Teen Vogue'dur. Dergiler kalitatif araştırmadaki söylem analizi üzerinden incelenmiştir. Bu dergiler moda konuları dışında farklı bir temaya değindikleri için üzerinde çalışma konusu ilginç bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
After the jihadist group, ISIS attacked in Kobane on 15 September 2014, the Kurdish fighters, YPG with its female unit YPJ and later Peshmerga started to defend the city. The United States tried to start its military support and participation of other European countries. Western media indicated their support with the representation of these fighters, especially of women. Whether women are used for a war strategy or not is studied based on the theories of Orientalism, Myths, and Commodification. The representation of these female fighters in five articles in fashion magazines; Elle, Marie Claire, Cosmopolitan, and Teen Vogue is researched in terms of the discourse analysis in qualitative research. It is interesting to study on fashion magazines, because they published an unusual topic for their fundamental aim.