Kierkegaard düşüncesinden hareketle kaygı kavramının bir analizi
An analysis of the concept of anxiety with reference to Kierkegaard's thought
- Tez No: 431515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Toplumsal Düşünce Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma, Danimarkalı filozof Soren Kierkegaard'un ''Kaygı Kavramı'' adlı eserinden hareketle, Kaygı kavramını analiz etmeyi kendine amaç edinmiştir. Kierkegaard, adı geçen eserde Kaygı kavramını psikoloji açısında incelerken aynı zamanda psikolojinin konusu olmayan Mevrus Günah kavramını da göz önünde tutmuştur. Bir diğer ifadeyle, Kierkegaard eserinde, Kaygıyı, ''din-psikolojisi'' çerçevesinde ele almış ve açıklamıştır. Kierkegaard için Kaygı, psikolojinin alanında günah içerikli bir ruh halidir. Nitekim Kierkegaard kavramı açıklarken, ''ilk insan'' Âdem'den başlayarak, hem günah hem de günahkârlığı Kaygıyla ilişki içinde ele alır. Bu çalışma, hem Kierkegaard'un kavramsal olarak düşüncesinden etkilendiği Hegel'in, hem de Kierkegaard'un Kaygı konusunda etkilediği Heidegger'in düşünce dünyasına da başvurur. Kierkegaard, Hegel'in Geist kavramından etkilenmekle kalmayıp, hem kavrama kendince bir tanım getirmiş hem de kavramı Kaygı kavramıyla ilişki içinde incelemiştir. Zira Kierkegaard için Kaygı, Geist yoksunluğunda bulunmaz. Diğer yandan Heidegger'e göre Kaygı kavramı, ilk defa Kierkegaard tarafından derinlemesine analiz edilmiştir. Heidegger Varlık ve Zaman'da Dasein'a dair Kaygı kavramını analiz ederken, Kierkegaard'un analizinden etkilenmiştir. Böylece, bu çalışmada Kaygı kavramının farklı yorumları analiz edilirken, Hegel arka planlı, Kierkegaard merkezli ve Heidegger destekli bir düşünce yolu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, with reference to the Danish philosopher Soren Kierkegaard's work“The Concept of Anxiety”, aims to analyze the concept of Anxiety. In the aforementioned book, Kierkegaard, while analyzing the concept of Anxiety from the point of view of psychology, has also taken into consideration the concept of Hereditary Sin. Put in another way, in his work Kierkegaard evaluated and explained Anxiety from the framework of“the psychology of religion”. For Kierkegaard, Anxiety is a state of mind within the field of psychology, the content of which is the sin. Thus, when Kierkegaard explains the concept, he starts with“the first human being”Adam and evaluates both sin and sinfulness in relation to Anxiety. This study refers both to Hegel who conceptually influenced Kierkegaard, and to Heidegger who was influenced by Kierkegaard about the concept of Anxiety. Kierkegaard was not only influenced by Hegel's concept of Geist. He also defined the concept from his perspective and analyzed the concept in relation to the concept of Anxiety. This is because according to Kierkegaard, Anxiety does not exist in the absence of Geist. On the other hand, the concept of Anxiety, according to Heidegger, was thoroughly examined for the first time by Kierkegaard. While analyzing the concept of Anxiety in relation to Dasein in“Being and Time”, Heidegger was also influnced by Kierkegaard's analysis. Consequently, when analyzing the different interpretations of the concept of Anxiety, this study will follow a specific path supported by Heidegger, Hegel being on the background, and Kierkegaard remaining in the center.