Kierkegaard'da kaygı kavramının politik kurtuluşu imlemesi üzerine
On the concept of anxiety indicating political salvation in Kierkegaard
  1. Tez No: 859659
  2. Yazar: ESRA OĞURLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GURUR SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Søren Aabye Kierkegaard'ın, varoluş düşüncesine içkin kaygının Kaygı Kavramı eserinde dinî alanda politik bir kurtuluşu işaret etmesi üzerinde durulmuştur. İnsanı Tanrı merkezli bir dünyada tanımlayan Kierkegaard, umutsuzluk ve kaygı kavramları üzerinden uhrevi bir alana işaret etmektedir. Kierkegaard'ın kaygı kavramı, varoluş ve günah kavramı ile yakından ilişkilidir. Varoluş tanımıyla ilgili düşüncelerinde, benlik oluşumunda öznel etkinliğin önemi üzerinde durmuştur. Kierkegaard'a göre insan, artık dünyada olan bir varoluş olarak kendini gerçekleştirmekle kendine karşı sorumludur. Benlik, kişinin kendisiyle kurduğu aktif bir ilişkidir ve insanın içe bakışı yönlendirici bir insani nitelik olarak karşımıza çıkmaktadır. İnsanın etkinleştirebilme gücünü (Tini ya da Tinselliği) aktifleştirerek yapacağı her seçim kaygı içerisinde gerçekleşir. Kierkegaard'a göre insan yığın yaşamı sürmekten başka; estetik, etik ve dinî olmak üzere üç varoluş aşamasında kendini gerçekleştirebilir. Her varoluş aşaması, kendine özgü istemler ve kaygı bağlamıyla birbirinden ayrılmaktadır. Kierkegaard'a göre kaygı, pratik alanda hem kişiyi harekete geçiren hem de alıkoyan bir güce sahiptir. Sentez bir varlık olan insan, belli ikilikleri kendinde taşımaktadır. Kierkegaard'a göre kişi; kendinde taşıdığı sonluluğa dair ikilikler konusunda kendini eğittiğinde, dinî alanda kaygısıyla baş etme olanağı bulabilir. Taşıdığı ikilikleri fark eden insan, benliğinin bilicine varan insandır. Bu farkındalığa da ancak Tanrı'ya karşı tutkulu bir iman beslediğinde ulaşabilir. Tefekkür ederek varoluşuna uyanan insan, sonluluk içeriklerinden bağımsızlaşarak kaygının eğittiği bireydir. Kierkegaard'ın gerek insan tanımıyla gerek kurtuluş vaadiyle işaret ettiği alan yeniden köklerine dönmüş olan Hristiyanlıktır. Kaygı Kavramı eseri aynı zamanda Hristiyanlık dininin ezbere yaşandığı dönemde inanç biçimselleşmesine bir itiraz niteliğindedir. Kierkegaard'ın Hristiyanlık zemininde tarihsel bir insan tanımıyla başlayarak, kaygı ve günah arasında kurduğu bağlantı üzerine, kaygı ile baş etme olanağı olarak da bu inancı işaret etmesi, kaygıya dair geldiği noktada bizi söz konusu dinî inançta kurtuluşa götürmektedir. Bu bağlamdan yola çıkarak, çözümlemenin politik bir kurtuluşu imlediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is emphasized that Søren Aabye Kierkegaard's concern inherent in the thought of existence points to a political salvation in the religious field in his work The Concept of Anxiety. Kierkegaard, who defines humans in a God-centered world, points to an otherworldly realm through the concepts of despair and anxiety. Kierkegaard's concept of anxiety is closely related to the concept of existence and sin. In his thoughts about the definition of existence, he emphasized the importance of subjective activity in the formation of the self. According to Kierkegaard, man is now responsible to himself for realizing himself as an existence in the world. Self is an active relationship that a person establishes with himself, and it appears as a human quality that guides one's introspection. Every choice a person makes by activating his/her power of activation (Spirituality or Spirituality) takes place in anxiety. According to Kierkegaard, human beings other than leading a mass life; It can realize itself in three stages of existence: aesthetic, ethical and religious. Each stage of existence is distinguished by its own specific demands and context of anxiety. According to Kierkegaard, anxiety has a power that both motivates and restrains a person in the practical field. Being a synthetic being, human beings carry certain dualities within themselves. According to Kierkegaard, a person; When he educates himself about the dualities of finitude he carries within himself, he can find the opportunity to cope with his anxiety in the religious field. The person who realizes the dualities he carries is the person who becomes aware of his self. He can only reach this awareness when he has a passionate faith in God. The human being who awakens to his existence through contemplation is the individual trained by anxiety by becoming independent of the contents of finitude. The area that Kierkegaard points out, both with his definition of human and with his promise of salvation, is Christianity, which has returned to its roots. The work The Concept of Anxiety is also an objection to the formalization of belief in the period when Christianity was practiced by rote. Kierkegaard's starting with a historical definition of human being on the basis of Christianity, and the connection he established between anxiety and sin, and pointing to this belief as an opportunity to cope with anxiety, leads us to salvation in the religious belief in question at the point he reaches regarding anxiety. Based on this context, it has been concluded that the analysis implies a political salvation.