Conditions of labor under neoliberal transformation: The insecurity of labor in the Turkish construction sector
Neoliberal dönüşüm döneminde emeğin koşulları: Türk inşaat sektöründe emeğin güvencesizliği
  1. Tez No: 431532
  2. Yazar: ULAŞ GÜNDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL BOYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, International Relations, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Neoliberal politikalar hayatın her alanını dönüştürse de, çalışma koşulları bu dönüşümün en yoğun yaşandığı alanı oluşturuyor. Esnekleştirme ve güvencesizleştirmenin giderek yaygınlaştığı bu dönemde işçilerin kazanımlarının ciddi bir erezyona uğradığı söylenebilir. Aynı zamanda bu durumla mücadele etmesinin önünde birçok engel bulunan emeğin koşulları günden güne ağırlaşıyor. Bunun yanında, emek hareketinin büyük bir darbe aldığı bu dönemde mevcut zorlukları aşacak alternatif yöntemler üzerine tartışmanın önemi de artıyor. Neoliberal politikaların emeğe etkileri, neoliberal dönemde büyük bir gelişme sağlayan inşaat sektöründe bu çalışma kapsamında organize edilen saha çalışması verilerine dayanılarak değerlendiriliyor. İnşaat sektörünün gelişimi ve finansallaşması da hem küresel ölçekte hem de Türkiye bağlamında ele alınıyor. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye'de emek hareketi önündeki engeller ve fırsatlar üzerine bir tartışma zemini sağlıyor.
Özet (Çeviri)
Although the neoliberal policies transform every area of life, the most affected issue from these policies is the working conditions. It could be said that the neoliberal policies eroded the interests of labor by flexibility and insecurity. While the conditions of labor are worsening day by day, there are a lot of obstacles to struggle against this situation. Furthermore the importance of the debate of the alternative ways to overcome this situation of labor is increasing in this period in which the labor movement declined significantly. Therefore, in this study, the implications of the neoliberal policies to the labor are assessed according to the findings based on the field study analyzing the construction sector that has risen significantly in this period. At the same time the development and the financialization of the construction sector are elaborated both in a global scale and in the context of Turkey. This study also provides a debate about the obstacles and the prospects for the cause of labor in Turkey.