Hollandalı Türk gençlerinin entegrasyon problemleri
Integration problems of Dutch-Turkish youngsters
  1. Tez No: 431534
  2. Yazar: ÖZGE KARAYALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada üçüncü jenerasyon Türkiye kökenli Hollandali gençlerin entegrasyon problemleri sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik bağlamda incelenmiştir. Alan çalışmasından çıkan sonuçlar dört ana başlık altında toplanmıs ardında yatan sebepler iki farklı açıdan incelenmiştir. Dört ana başlık sırasıyla eğitim ve dil, işgücü piyasası, kültürel faktörler, ulus ve din'dir. Bu faktörler iki farklı bağlamda incelenmiştir. Birincisi Hollanda devletinin Türk Azınlık toplumunun üzerinde etkili olan sosyal ve ekonomik sebeplerdir. İkincisi ise Türk kültürünün yapısandan doğan ve değişmesi hayli güç olan sebeplerdir. Sonuç olarak yaşanan problemlerin sebepleri tek bir tarafa veya duruma bağlanmamış, çözüme yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler (Türkçe) 1. Hollandalı-Türk gençler 2. Entegrasyon sorunları 3.Kimlik Çatışması
Özet (Çeviri)
This study tries to find out the reasons for the integration problems of third generation Dutch- Turkish youngsters by particularly focusing on the socio-cultural and socio-economic situations of these people in the Netherlands. The results obtained from the field research are summed up under four sections. These four sections are education and language, labour market, cultural factors, religion and nationality. The underlying reasons of the integration problems are reflected from two different perspectives. The first one is the effects of social and economic enforcements implemented on the Turkish immigrant society. The second one is the traditional Turkish values that are quite different from Dutch values. The problems experienced by third generation Turkish origin Dutch youngsters are not one-sided. To conclude, solution-oriented advisements are asserted. Anahtar Kelimeler (İngilizce) 1. Dutch-Turkish youth 2. Integration Problems 3. Identity Conflict