Hollanda'daki Türk sivil toplum kuruluşlarının Türk gençlerinin kültürel aktarım ve entegrasyon süreçlerindeki rolü (Türkevi, Hollanda Türk Federasyonu, Kuzey Hollanda Millî Görüş Teşkilatı örneği)
The role of Turkish non-governmental organizations in the Netherlands in the cultural transmission and integration processes of Turkish youths (The case of the Turkevi, Dutch Turkish Federation, North Holland National Opinion Organization)
  1. Tez No: 705973
  2. Yazar: BUSE IŞIKHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
İş gücü anlaşması 60 yılı geride bırakırken, işçi göçü ve bunla ilgili değişen dinamikler hala araştırmacıların dikkatini çekmektedir. Ev sahibi ülkede doğup büyümüş göçmenlik geçmişi olan nesiller de göç araştırmalarında önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada Hollanda'da doğup büyümüş Türk gençlerinin kültür aktarım ve entegrasyon süreçlerinde Türk sivil toplum kuruluşlarının rolü incelenmiştir. STK'lara giden 30 Türk genciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, Türk sivil toplum kuruluşlarının Türk gençlerinin kültür aktarım ve entegrasyon süreçlerine ulus ötesi sosyal sermaye aktörleri olarak etki ettiği görülmüştür. Türk sivil toplum kuruluşlarının, faaliyetleri yoluyla ulus ötesi ilişkiler geliştirdiği belirlenmiştir. Sivil toplum kuruluşlarının ulus ötesi ilişkiler tesis etmesi, Türk kültürünü sürdürerek Hollanda toplumunda var olmaya çalıştığını göstermektedir. Aynı zamanda Hollanda toplumuyla bütünleşmeye açık olduklarını ve bunun için çabaladıklarını göstermektedir. Diğer yandan, Türk gençlerinin ulus ötesi ilişkiler kuran Türk sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerine katılmaları, onların da ulus ötesi ilişkileri ve ulus ötesi aidiyet bağlarını (köken ülke ve ev sahibi ülke için) benimsediklerini göstermektedir. Bu bağlamda, katılımcıların kimliklerini Hollanda ve Türk kültürü sentezi üzerinden oluşturdukları görülmüştür. Bunlara ek olarak, Türk gençlerinin kendilerini ulus ötesi tanımlamalarla ifade ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the labor agreement leaves 60 years behind, labor migration and the changing dynamics related to it still attract the attention of researchers. Generations with a migration background who were born and raised in the host country also have an important place in migration studies. In this study, it is examined that the role of Turkish non-governmental organizations in the cultural transfer and integration processes of Turkish youths born and raised in the Netherlands. Semi-structured interviews were conducted with 30 Turkish youths from Turkish non-governmental organizations in the Netherlands. According to the results of study, it is observed that Turkish non-governmental organizations affect the cultural transmission and integration processes of Turkish youths as transnational social capital actors. It is found that NGOs develop transnational relations by way of their activities. The fact that non-governmental organizations establish transnational relations shows that they try to exist in Dutch society while maintaining Turkish culture. It also shows that they are open to integration into Dutch society and they strive for it. On the other hand, the fact that Turkish youths participate in the activities of Turkish non-governmental organizations that establish transnational relations shows that they also adopt transnational relations and ties of belonging (for host country and country of origin). In this context, it is observed that the attendants formed their identities through the synthesis of Dutch and Turkish culture. In addition to these, it is determined that Turkish youths express themselves with transnational definitions.