Employee acceptance of the ERP systems in the post-implementation phase
Kurulum sonrası safhada ERP sistemlerinin kullanıcılar tarafından kabulü
- Tez No: 431536
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA GÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışmasında kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemleri kullanan organizasyonların kurulum sonrası safhada kullanıcılarının kabulünü etkileyen etmenler belirlenmeye çalışılmıştır. Aynı zamanda bu sistemlerin, kullanıcıların çalıştıkları organizasyonlar hakkındaki stratejik farkındalıklarını nasıl etkilediği de araştırılmıştır. Kurumsal kaynak planlama sistemleri 1990'lardan beri Dünya'da ve 2000'ler sonrasında Türkiye'nin büyük kurumlarının neredeyse tamamı tarafından kullanılmaktadır. Bununla beraber yapılan birçok çalışma kullanıcıların beklentilerinin yeteri kadar karşılanmadığını vurgulamaktadır. Türkiye'de kurulum sonrasında kullanıcı deneyimlerini ve kullanım niyetini etkileyen faktörleri inceleyen çalışmalar bugüne kadar çok sınırlı kalmıştır. Bu sebeple bu çalışmanın kurulum sonrası literature ve Türkiye'deki durumu ilişkin önemli katkıları olmuştur. Bu araştırmada kullanıcıların teknoloji adaptasyonu alanında geniş kabul görmüş UTAUT modeli üzerine geliştirilen bir model kullanılmıştır. Kurulum sonrası safhada kullanma davranışının en önemli belirleyicilerinin, keşfetme niyeti ve kolaylaştırıcı koşullar olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışanların kullanım davranışı ile stratejik farkındalıkları arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kurulum sonrasında çalışanların niyet ve davranışlarının yaş, cinsiyet ve ERP kullanım tecrübesine göre de çeşitli değişiklikler gösterdiği bununla beraber bu değişikliklerin bir kısmının literatürle benzer olduğu bir kısmının ise literature göre farklı çıktığı bulgular arasındadır. Bu çalışmadaki bulgular, ERP sistemi kurmuş veya kurmayı planlayan organizasyonlara kurulum sonrası safhanın da önemli olduğunu vurgulamıştır. Kurumlar için canlıya geçişten sonra da çalışanların sisteme dönük niyetlerini geliştirmeleri için fırsatlar sunmaktadır. Kurulum sonrası safhada kullanıcıların kabulünü etkileyen belirleyicilerin ve moderator değişkenlerin etkilerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak yeni çalışmalar yapılması bu alandaki literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, our objective is to determine the parameters that affect employee acceptance of ERP systems in post-implementation phase in Turkey. As a sub-theme, we investigated the relationship between ERP usage and strategic awareness of individuals. We developed our model based on the UTAUT model that is widely accepted in the technology adoption literature. Our results reveal that the most important predictors for continued use are intention to explore and facilitating conditions in the post-implementation phase. We also demonstrate that there is a significant relationship between continued use and strategic awareness of individuals. Our findings also show that moderator factors such as gender, age and ERP experience can play an important role in the post implementation phase. These findings have strong implications both for managers and ERP vendors. Organizations that are either planning to adapt an ERP system or have already implemented should give more value to post implementation phase in the light of our findings to increase the potential gains of the new system. Also, vendors should consider the importance of the post implementation phase from the beginning of implementation to satisfy their customers. We should note that some of our findings contradict with the previous literature. Since the post implementation literature is considerably less proliferated than the implementation literature, we can argue that there is still room for researchers. Further research should focus on developing deeper understanding of moderating factors as well as fine tuning the predictors of intention to explore in the post implementation phase.