Mean reversion in stock prices (an application in the İstanbul Stock Exchange)
- Tez No: 43155
- Danışmanlar: DOÇ.DR. DENİZ GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmanın gerçek amacı uluslararası terminolojide“mean-reversion in stock prices”olarak geçen ve spekülatif veya başka tip hareketlerle aşağıya veya yukarıya doğru kararlı bir eğilim gösteren hisse senedi fiyatlarının belirli bir noktadan sonra 'gerçek' değerine dönmesi olarak tanımlanan bir kavramın IMKB'deki varlığının araştırılması ve hisse senetlerinin bu eğilim açısından nasıl farklılık gösterdiklerinin incelenmesidir. IMKB hisse senedi fiyatlarının piyasaya giren bilgiye (doğru veya spekülatif) ne kadar güçlü reaksiyon verdikleri ve getirilerinin sıralı bağımsız değişkenler olup olmadığı istatistiki açıdan anlam taşıyan cevaplar bulduğumuz diğer sorular olmuştur. Sonuçta özellikle kısa dönemde IMKB'de işlem gören kağıtların getirilerinin tesadüfi olarak oluşmadığı ortaya çıkmıştır. Kısa dönemde daha kuvvetli ve uzun süreli pozitif otokorelasyon sergileyen işlem hacmi yüksek kağıtlar, bilgiye erken ulaştığına ve/veya doğru analiz yaptığına inanan veya spekülatif hareketler yaratmak isteyen yatırımcı için daha etkin araçlar olarak gözükürken; bu tip kağıtların gerçek delerine doğru yönelmesinin üç ay gibi bir süreyi bulabildiği gözlemlenmiştir. Diğer tarafdan endekste uzun döneme doğru artan bir“mean-reversion”eğiliminin varlığını tespit etmek de mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to find out whether there is any mean-reversion bahaviour in stock prices in the Istanbul Stock Exchange. Mean-reversion means that stock prices, showing steady upward or downward tendency by speculative or other“non-fundamental”reasons, return back to their true values in time. A related issue is whether stocks discriminate in their mean-reversion behaviour. In searching answers to these questions, some points at least as important as the main purpose of the study were also highlighted. How strongly do stock prices response to new information (or noise) entering the market and are stock returns in ISE serially independent ? At the end, it was brought to light that stocks traded in the ISE showed no random walk, especially in the short-run. Stocks with high transaction volume showing stronger and long-lasting positive autocorrelations in the short-run seemed to be the effective tools for investors who believe that they reach early to right information and/or they can make precise stock valuation analysis, or who wants to create speculative transactions. It was found out that it took approximately three months for this kind of stocks to find their true values. On the other hand, it is possible to detect that the ISE Index shows a continuous mean-reverting tendency towards longer horizons.