The Influence of global marketing standardization on financial performance of business units in Turkey
Türkiye'de global pazarlamada standartlaştırmanın iş ünitelerinin performansları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 43156
  2. Yazar: FULYA ÖZPARLAK ARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de Global Pazarlamada Standartlaştırmanın İş Ünitelerinin Performansları Üzerindeki Etkisi Fulya Özparlak Arman Global pazarlama hem akademik, hem de iş çevrelerinde son derece popüler bir araştırma ve uygulama konusudur. Teknolojik gelişmenin hız kazanmasıyla birlikte artan komünikasyon dünya pazarlarını birbirlerine daha benzer hale getirdiği için global pazarlama da gittikçe önem kazanmaktadır. Global pazarlama bu kadar önemli bir konu olmasına rağmen, bu konuyla ilgili araştırmalar kavramsal çalışmalardan çok öteye geçememiş, ve ampirik olarak desteklenememiştir. Bu araştırma da global pazarlamanın en önemli avantajlarından biri olan performans üzerindeki etkisini ampirik olarak araştırmayı hedefledik. Bu çalışma az gelişmiş ülkelerde global pazarlamanın etkileri üzerine bir ışık tutabilecektir. Araştırma verileri tüketici ürünleri ve bilgisayar sektörlerinde çalışan uluslararası şirketlerin yöneticilerine gönderilen anketlerle toplanmıştır. Sonuçlar standartlaştırmayı uygulayan ve uygulamayan şirketler arasında çok önemli farklar olmadığını göstermektedir. Finansal performans konusundaysa elde edilen sonuçlar standartlaştırmayı uygulayan iş ünitelerinin diğerlerinden daha iyi göstergelere sahip olduğunu göstermektedir. Hedeflenen performans verileri ise iki grup arasındaki farkı kapatmak üzere adımlar atıldığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The Influence of Global Marketing Standardization on Financial Performance of Business Units in Turkey by Fulya Özparlak Arman Global standardization is a popular subject in both the academic and business environments. This is not a new subject, but its importance gains acceleration as technology change rate increases. Increasing technological innovations give speed to communication which makes the world markets to reach a convergence point. Although the subject is very important, there are only a few researches that are empirical. The views reached for the global standardization are conceptual and have no empirical support. In this research we try to understand the differences between the firms that emphasize standardization and firms that do not stress standardization. The relationship between firms that emphasize standardization and the decision making characteristics of managers is another point of this study. Also, the most popular advantage of standardization - financial performance - is investigated. This research is made from an LDC (less developed country) point of view. The data is collected from international firms operating in Turkey in consumer goods and computer sectors. A questionnaire is sent to the managers of BUs. The results show that there are no great differences between standardized and non- standardized firms. Firms that emphasize standardization give more importance to capacity utilization and price leadership, but the other factors do not seem to differ significantly between the two groups.